Instytucja urlopu na żądanie umożliwia pracownikowi skorzystanie z wolnych dni w wyznaczonym przez siebie terminie. To ważne prawo pracownicze pozwalające uniezależnić się w większości przypadków od woli pracodawcy w przedmiocie dnia wolnego.

Data dodania: 2010-02-09

Wyświetleń: 3175

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Urlop na żądanie został unormowany w kodeksie pracy w artykule 167(2). Pracodawca musi więc udzielić urlopu w roku kalendarzowym w wysokości 4 dni. Po stronie pracownika pozostaje decyzja z ilu dni tego urlop skorzysta. Może wykorzystać wszystkie dni na raz lub też jeden czy dwa dni. Ponadto wymiar 4 dni dotyczy wszystkich pracodawców u jakich był zatrudniony dany pracownik w roku kalendarzowym ( pracownika zawsze ma do wykorzystania 4 dni bez znaczenia u ilu pracodawców był zatrudniony.  

Forma złożenia żądania pracownika o udzielenie urlopu nie została w kodeksie pracy określona. Do zgłoszenia można więc wykorzystać telefon, email czy inne środki komunikacji. Żądanie należy przekazać pracodawcy w każdym razie przed rozpoczęciem danego dnia pracy. Żądania nie trzeba uzasadniać, co zdaje się być dodatkowym plusem tej instytucji.

Odwołanie pracownika z  tego urlopu może nastąpić tylko jeśli jego obecność jest niezbędna oraz wystąpiły wcześniej nieprzewidziane okoliczności.

Należy zaznaczyć, że urlop na żądanie nie stanowi jakiegoś dodatkowego urlopu. Jeśli więc pracownikowi w zależności od stażu pracy przysluguje 20 bądź 26 dni urlopu i wykorzysta urlop na żądanie to ilość urlopu wypoczynkowego również ulegnie zmniejszeniu. Jeśli pracownik wykorzystał cały urlop wypoczynkowy to nie może żądać urlopu na żądanie niezależnie od tego w jakiej ilości go wykorzystał. Urlop na żądanie nie przechodzi na następny rok ( to znaczy w każdym roku pracownik ma do wykorzystania 4 dni ). 

Warto podkreslić na koniec, że urlop na żądanie nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena