Skutery, to inaczej lekkie motocykle, posiadające nieduże koła, a także ograniczone osiągi, co wiąże się głównie z ich masą oraz przeznaczeniem. Silnik oraz zbiornik umieszczony jets w skuterach pod siedzeniem.
Skutery maja stałą osłonę dla nóg, a także obniżoną ramę, co wyjątkowo ułatwia wsiadanie do nich.

Data dodania: 2009-11-25

Wyświetleń: 3177

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 10

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

10 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skutery, to inaczej lekkie motocykle, posiadające nieduże koła, a także ograniczone osiągi, co wiąże się głównie z ich masą oraz przeznaczeniem. Silnik oraz zbiornik umieszczony jets w skuterach pod siedzeniem.
Skutery maja stałą osłonę dla nóg, a także obniżoną ramę, co wyjątkowo ułatwia wsiadanie do nich. Te najlżejsze, zalicza się do motorowerów.
Skutery produkowane są specjalnie z myślą o zatło czonym ruchu miejskim, daltego tez ich osiągi nie są wysokie.
Przewagę natomiast stanowi tu sposób uzytkowania skuterów, ich wygoda oraz komfort jazdy w rakcie gdy inni stoją w korkach.
Wśród skuterów, te o mocniejszych silnikach zaliczane są do grupy motocykli.
Pierwsze skutery powstały na swiecie już w latach dwudziestych XX wieku. Jednak stały się popularne dopeiro po II wojnie światowej.
W Polsce na szeroką skalę produkowany był skuter o nazwie Osa.
Obecnie nowe skutery można zakupić juz w granicach około 3000 złotych.
Krajem, z którego wywodzą się pierwsze skutery są Włochy. To właśnie tam wyprodukowano Lambrette oraz Vespe.
Skutery we Włoszech były bardzo popularne. Popularność rozprzestrzeniła się na inne kraje europejskie do tego stopnia, że zaczęto wykorzystywać je w filmach. Stało się to przyczyną jeszcze większego zainteresowania skuterami.
W Polsce szczególnie modne były skutery marki ROMET, miało to niejsce głównie w latach siedemdziesiątych. Jeździła na nich wówczas znaczna część zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych.
Jednakże renesans skuterów w Polsce nastał niedawno, około 3 lata temu. Wówczas to powróciły one do łask i znowu stały się popularne.
Skutery posiadają bowiem całą masę zalet. Przede wszystki, zw względu na coraz łagodniejszy klimat, można nimi jeździć przez większość czasu. Ponadto, skutery sprawdzają się zwłaszcza w zatłoczonych miastach, gdzie jazda w godzinach szczytu to nieustanne stane w korkach.
Poza tym, skutery są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, ich silniki nie spalają wiele, w porównaniu do innych środków lokomocji, jak choćby samochód.
Innym ważnym powodem, dla którego warto zakupić skuter, jest chociażby sam fakt, że jeśli ich pojemność nie przekracza 50 dm3, oraz prędkości maksymalnej nie przekraczającej 45km/h, wówczas nie potrzeba nam do nich odrębnego prawa jazdy. Biorąc pod uwagę względy zdrowotne, należy wspomnieć, że skutery nie obciążają kolan, w przeciwieństwie do motocykli, a także są zbudowane tak, by chronić człowieka przed drobnymi kolizjami, o czym świadczy na przykład osłona na nogi.
Ponadto, mamy w czym przebierać, jeśli chodzi o modele czy też kolory. Każdy, kto chce zostać posiadaczem skutera, z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Biorąc pod uwagę różnorakie firmy produkujące skutery, wymienić należy między innymi:
Piaggio, Peugeot, Aprilia, Yamaha, Suzuki, Honda, PGO, TGB, Romet, Keeway, Motobi, Zipp i Kingway.
Warto wspomnieć, ze pierwsze na świeceie skutery elektryczne, produkowane są w Polsce. Stało się tak za sprawą amerykańskiego biznesmena, który fabrykę ulokował właśnie u nas, we Wrocławiu. Ich działanie opiera się na niklowo-wodorkowej technologii. Skutery te posiadają przyspieszenie od 0 do 80 km/h, zaledwie w ciągu niecałych 7 sekund. Tak więc mamy się czym pochwalić, a i korzyści finansowe częściowo zasilą nasz budżet państwoy dzięki temu.
Obecnie rynek światowy zalewają chińskie skutery, ze względu na przystępną cenę. Dlatego też są tak bardzo popularne.
Jednak, jeśli zamierzamy kupić skuter, warto też sięgnąć po opinię fachowców, którzy doradzą, jakiej marki skuter będzie dla nas najlepszym wyborem. Dobrym wyjściem jest też poszukanie informacji w publikacjach, których jest już kilka na ten temat. Najważniejsza jest jak największa ilość obiektywnych informacji. Bowiem dzięki wystarczającej wiedzy, wybierzemy skuter najlepszy dla siebie.

Licencja: Creative Commons
10 Ocena