Outsourcing usług informatycznych determinuje istnienie i rozwój firmy. Korzyści płynące z outsourcingu dostrzegają już coraz mniejsze firmy. Na czym właściwie polega outsourcing IT?

Data dodania: 2009-07-29

Wyświetleń: 2481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Outsourcing, ze szczególnym uwzględnieniem outsourcingu IT, rozumianego jako kompleksowe wsparcie informatyczne klienta jest od pewnego czasu zjawiskiem zyskującym na popularności.

W dzisiejszych czasach firma dbająca o własne interesy, nie może sobie pozwolić na przestój spowodowany nieprawidłowym działaniem systemu informatycznego, bez względu na to co jest przyczyną: sprzęt czy oprogramowanie. Szczególną uwagę powinno to zwracać w czasach kryzysu, kiedy o istnieniu firmy na rynku decyduje konkurencyjność, o której stanowi jakość, cena oraz szybkość wykonania usługi. To właśnie outsourcing pewnych usług decyduje o tym czy pracownicy nie mają przestojów i zajmują się swoimi obowiązkami, czy przeszukują Internet w poszukiwaniu rozwiązania problemu, który zaistniał lub lokalnego informatyka, który mógłby przyjechać usunąć usterkę.

"Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili; powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my" – te słowa wypowiedziane w roku 1923 przez Henry-ego Ford-a najpełniej oddają ideę outsourcingu.

Ale czym właściwie jest outsourcing?
Outsourcing IT jest powierzeniem procesów związanych z utrzymaniem istniejących oraz rozwojem nowych rozwiązań IT w firmie.
Zazwyczaj najwygodniejszą formą takiej współpracy są umowy. Strony ustalają odpowiadające im warunki i od tej pory każda z firm zajmuje się swoją dziedziną.

Czy warto?
W chwili obecnej outsourcing usług informatycznych jest najbardziej opłacalną formą zapewnienia ciągłości działania firmy. Nie wymaga utrzymania w firmie dodatkowego stanowiska informatyka, nie wymaga tworzenia niezbędnego zaplecza. Firma zajmująca się profesjonalnie outsourcingiem zazwyczaj jest w stanie zaoferować swoje zasoby a niejednokrotnie natychmiast rozwiązać problem zdalnie.

Wdrożenie outsourcingu realizowane jest zazwyczaj w kilku krokach:
• analiza potrzeb,
• planowanie procesu wdrożenia,
• realizacja,
• monitoring efektywności.

Analizy przedsiębiorstw, które zdecydowały się na wdrożenie outsourcingu udowadniają spadek kosztów utrzymania infrastruktury oraz podniesienie konkurencyjności firmy.

SupportIT:

outsourcing IT Poznań, obsługa informatyczna Poznań, pozycjonowanie Poznań, strony internetowe Poznań

Licencja: Creative Commons
0 Ocena