Coraz więcej osób planujących budowę domu chce, aby przyszły budynek mieszkalny był energooszczędny, co pozwala zaoszczędzić nawet 30-50% energii termicznej. W tym celu niezbędne jest podjęcie już na samym początku odpowiednich kroków, które w przyszłości zapewnią niższe koszty eksploatacji domu. Chodzi m.in. o poszukiwanie właściwej działki i projektu.

Data dodania: 2016-08-19

Wyświetleń: 994

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaka działka pod budowę domu energooszczędnego?

Właściwa działka pod budowę domu energooszczędnego to taka, która umożliwia usytuowanie domu w kierunku południowym, najlepiej nasłonecznionym. Natomiast najlepiej, żeby wjazd znajdował się od strony północnej lub wschodniej.

Nie bez znaczenia są również wymiary działki. Optymalna szerokość to przynajmniej 25 m, gdyż na mniejszych działkach uda się co najwyżej zbudować „parterówkę” lub wąski dom jednopiętrowy, a w przypadku takich brył trudno zagwarantować budynkowi energooszczędność. Teren powinien być względnie płaski lub lekko nachylony w kierunku południowym. Najlepiej, aby był otoczony przez drzewa. Drzewa liściaste zasadzone od południa ochronią budynek w lecie przed nadmiernym słońcem, a znajdujące się od północy „iglaki” będą go osłaniać przed wiatrem.

Jak powinien być zaprojektowany dom energooszczędny?

Bryła domu energooszczędnego powinna być jak najbardziej zwarta i prosta, na rzucie prostokąta. Należy unikać wszelkich załamań i skosów – dotyczy to zarówno ścian, jak również dachu. Ten ostatni powinien być jedno- lub dwuspadowy. Rozmieszczenie pomieszczeń powinno być tak pomyślane, żeby przestrzeń niewymagająca ogrzewania, jak na przykład spiżarnia, garderoba czy kotłownia, była ulokowana po stronie północnej. Zawsze można też część ogrzewaną i nieogrzewaną oddzielić ocieploną ścianą lub umieścić między nimi strefę buforową, na przykład przedsionek. Dzięki tym rozwiązaniom unikniemy niepotrzebnej utraty ciepła. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby stworzyć strefy buforowe w formie samonośnej, dostawionej do budynku, co również pozwoli zaoszczędzić energię.

Pomieszczenia, z których będziemy na co dzień korzystać, m.in. salon czy jadalnia, powinny się znajdować od strony południowej, a sypialnie od wschodu lub zachodu. Nie bez znaczenia dla domu energooszczędnego są też okna, których ilość i wielkość po stronie północnej należy zminimalizować. Więcej przeszkleń może się natomiast pojawić od południa.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko działka i projekt są ważne. Warto dołożyć też wszelkich starań, aby wentylacja czy izolacja termiczna ścian, okien, dachu i piwnicy były właściwie zabezpieczone.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena