Warto jednak wiedzieć, iż raz powołaną prokurę można odwołać, co gwarantują odpowiednie przepisy prawne. Jakie sa rodzaje prokury oraz jak procedura jej odwołania wygląda w praktyce?
Funkcja prokury
Jak już wyżej wspomnieliśmy, prokura jest rodzajem pełnomocnictwa. Udzielane jest ono na mocy prawa osobie fizycznej, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. W zależności na zakres uprawnień, prokura może mieć formę prokury samodzielnej, łącznej, oddziałowej, jak również łącznej niewłaściwej.
Odwołanie prokury
Prokura może zostać odwołana w każdym momencie na podstawie art. 1097 kodeksu cywilnego. Najczęstsze przyczyny odwołania prokury to ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa, jego likwidacji bądź przekształcenia, skreślenia przedsiębiorcy z listy przedsiębiorców, jak również z powodu śmierci prokurenta.
W zależności od tego, jaką formę prawną posiada spółka, prawo do odwołania prokury posiada:
- każdy komplementariusz w spółce komandytowo-akcyjnej oraz komandytowej,
- każdy wspólnik z prawem do prowadzenia spraw spółki w przypadki spółki jawnej,
- każdy członek zarządu w spółce partnerskiej.
W spółkach kapitałowych prawo do odwołania prokury posiada zarząd spółki, przy czym w spółce z o.o. oraz spółce akcyjnej odwołać prokurę może każdy z członków zarządu pod warunkiem, iż umowa spółki nie stanowi inaczej.
Odwołanie prokury polega na jednostronnym złożeniu oświadczenia woli. Choć prawo nie narzuca rygoru złożenia tego oświadczenia w formie pisemnej, to ze względów bezpieczeństwa lepiej, jeśli właśnie taką formę będzie ono posiadało. Odwołanie prokury wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia zmiany w KRS, które musi nastąpić w ciągu 7 dni od daty jej odwołania.
Skutkiem odwołania prokury jest przede wszystkim utracenie uprawnień do reprezentowania spółki w sprawach sądowych raz pozasądowych oraz występowania w imieniu spółki w sprawach związanych z jej prowadzeniem. Odwołany prokurent ma obowiązek zwrócić spółce dokument prokury. Jeśli taka jest jego wola, może zażądać notarialnego odpisu tego dokumentu z datą jego wygaśnięcia.