Dzianina - słowo to często pojawia się w naszym słowniku. Zwykle kojarzymy je ze swetrami i szalikami, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzianina może uratować życie. Opatrunki nowej generacji, protezy więzadeł i ścięgien, a nawet naczyń krwionośnych powstają z tego materiału włokienniczego.

Data dodania: 2015-09-15

Wyświetleń: 2009

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastosowanie dzianin w medycynie

Gwoli ścisłości, dzianina jest, jak już to wcześniej wspomniano, wyrobem włókienniczym. Powstaje ona poprzez tworzenie rządków bądź słupków wzajemnie połączonych ze sobą oczek. Dzięki temu, że przędza w dzianinie ma duże wrobienie, materiał jest bardzo elastyczny i rozciągliwy we wszystkich kierunkach. Stwarza to wiele możliwości zastosowania.

Pionierskim wykorzystaniem dzianiny był przeszczep protezy naczyń krwionośnych w 1959 roku przez inż. Wesolowsky’ego. Trzy lata później podobne zabiegi zaczęto wykonywać również w Polsce. Obecnie dzianiny są stosowane, w takich obszarach medycyny jak: kardiochirurgia, chirurgia układu krążenia, ortopedia, okulistyka, leczenie blizn pooparzeniowych, leczenie żylaków, kompresoterapii. Dzianiny są także niezastąpionym środkiem opatrunkowym.

Protezy naczyń krwionośnych są nadal jednym z najpopularniejszych wyrobów dzianinowych wykorzystywanych w medycynie. Firmy produkują wysokiej jakości hydrofilne, dwustronne welury potrafiące uszczelniać się krwią pacjenta. Charakteryzują się one dużą elastycznością, zachowaniem stałych wymiarów średnicy, łatwością zakładania oraz bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną. Poza tym obecnie produkuje się, także barwne oznaczniki chirurgiczne, których celem jest podtrzymywanie narządów wypreparowanych w czasie operacji. Rozwój przemysłu włókienniczego i medycyny spowodował, że katalog produktów stale się rozszerza. Firmy oferują między innymi nieresorbowalne siatki chirurgiczne, wyroby uciskowe, siatki opatrunkowe, bandaże elastyczne, opatrunki sylikonowe, protezy do kranioplastyki wykonane z polipropylenu i poliestru, a także tak zaawansowane produkty jak syntetyczna skóra czy protezy więzadeł i ścięgien.

Dzianiny w znaczny stopniu przyczyniły się do rozwoju medycyny, tym samym ułatwiając pracę lekarzom i poprawiając stan zdrowia pacjentów. Badania nad wykorzystaniem wyrobów włókienniczych tego typu cały czas trwają, co daje nadzieję na coraz większy zakres ich wykorzystania. Dzianiny są wszędzie, nawet tam gdzie nie zdajemy sobie sprawy. Co najważniejsze, czasami mały skrawek tkaniny potrafi uratować komuś życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena