Wbrew pozorom jeden rodzaj farby lub tapety nie zawsze powinien być stosowany do wszystkich pomieszczeń. Często jednak, gdy pozostaje nam trochę preparatu po malowaniu pokoju, w ramach oszczędności stosujemy go w kuchni lub łazience.

Data dodania: 2013-02-20

Wyświetleń: 1394

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety efekt jest taki, że farba nie spełnia zbyt dobrze swojej roli: odpryskuje, roluje się lub wygląda po prostu nieestetycznie.

No cóż, każde wnętrze ma inne zadanie do spełnienia i cechuje się innymi parametrami, chociażby jeśli chodzi o wilgotność powietrza. Dlatego warto pamiętać o tym, że zupełnie inną farbę należy stosować do ścian w łazience i inną w salonie. W łazience będzie nam potrzebna farba, która poradzi sobie z nadmiarem pary, w salonie z kolei - z przepuszczalnością powietrza przez mury.

Podobnie jest w przypadku kuchni. Nie wszystkie rodzaje tapet oraz farb nadają się do tego, by użyć ich w tym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że bardzo często występuje tam wysoka temperatura, para, opary tłuszczu.

Co najlepiej sprawdzi się na ścianach naszej kuchni?

Oczywiście, jak każdą ścianę, tak również i tę przed pokryciem farbą należy dobrze oczyścić i odtłuścić. Dopiero po tych zabiegach możemy się zabrać za nakładanie czegokolwiek.

Jeśli nasza ściana jest nierówna, najlepiej pokryć jej powierzchnię tapetą lub farbą o matowej strukturze. Wszelkie farby dające efekt połysku mogą uwypuklić nam to, czego nie chcemy uwidaczniać.

Jeśli nie boimy się zaszaleć, na powierzchnię ścian możemy nałożyć tynk dekoracyjny. Najlepiej akrylowy, cienkowarstwowy.

Zarówno w przypadku farb, jak i tapet oraz tynków dekoracyjnych przede wszystkim zaleca się wybór produktów zmywalnych.

Jakie płytki?

Jeśli jesteśmy z kolei zwolennikami płytek, najlepiej wybierac te, które są łatwe do czyszczenia, odporne na wysoką temperaturę oraz działanie wody. Najlepiej pokryć nimi oczywiście podłogę oraz przestrzeń pomiędzy szafkami i blatem kuchennym. Idealnie sprawdzaja się tutaj płytki gładkie, gres lub klinkier.

A może szkło lub drewno?

Szkło może być bardzo ciekawym i nietuzinkowym materiałem wykończeniowym w naszej kuchni. Dodatkowo może powiększyć nam stosunkowo małe pomieszczenie.

Możemy również pomyśleć o drewnie. Warunkiem jest jednak użycie takich, które będą wodoodporne lub pokrycie ich specjalnym impregnatem zwiększającym trwałość.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena