Drewno to jeden z najstarszych materiałów używanych przez ludzi na wszystkich kontynentach świata. Wykonane z niego przedmioty znajdują się w wielu wykopaliskach archeologicznych z różnych epok, co świadczy o tym, że surowiec ten towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów.

Data dodania: 2012-12-12

Wyświetleń: 1572

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziś wciąż jeszcze drewno jest bardzo popularne i modne jako doskonały, niedrogi, ekologiczny i łatwy w obróbce surowiec, mający niezwykle szerokie zastosowanie.

 

Z drewna od wieków wykonuje się:

-domy (zwłaszcza zaś podłogi, ściany i stropy);

-meble (szczególnie krzesła, stoły, szafy i regały);

-naczynia kuchenne (między innymi łyżki, warzechy, deseczki do krojenia);

-narzędzia (przede wszystkim trzonki młotków, śrubokrętów itp.);

-zabawki (na przykład miniaturowe naczynia kuchenne, klocki, wózeczki);

 

 

Jak przedłużyć życie drewnianych przedmiotów?

Jeżeli chcemy, aby drewniane przedmioty służyły nam przez wiele lat, musimy otoczyć je staranną opieką. Warto pamiętać na przykład o tym, aby nie pokrywać drewnianych mebli i innych sprzętów farbą olejną, jeżeli nie są całkowicie suche. Warto też powlec drewniane powierzchnie specjalnym lakierem, który uchroni je przed ogniem, jak też przed szkodliwym działaniem pleśni i korników.

Koniecznie trzeba też wietrzyć pomieszczenia, w których znajdują się drewniane przedmioty, gdyż znacznie przedłuża to ich życie. Odpowiednio chronione drewno może przetrwać nawet setki lat, o czym świadczą znalezione w wykopaliskach architektonicznych przedmioty wykonane z tego surowca.

 

Czego nie robić z drewnem w domu?

Drewno to bardzo wymagający materiał, a rzeczy z niego wykonane wymagają specjalnego traktowania. Bardzo wiele osób, nieświadomie, niszczy drewniane elementy w swoim domu. Najczęściej tyczy się to takich rzeczy jak schody czy też podłogi. Czego więc NIE robić, aby zapewnić długowieczność drewnianych rzeczy w naszym domu?

Przede wszystkim należy trzymać z dala od drewna wodę. Zwłaszcza jeśli drewno jest nielakierowane, a tylko np. pomalowane farbą lub bejcą. Drewno bardzo chłonie wodę i szybko pęcznieje, nieodwracalnie ulegając zniszczeniu. Należy także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury zimą w pomieszczeniu, w którym mamy np. drewniane schody lub podłogę. Zbyt niska temperatura może sprawić, że podłoga lub schody popękają.

 

Drewno na zewnątrz

Elementy drewniane, które znajdują się na zewnątrz, należy odpowiednio pomalować, najlepiej dwoma warstwami farby. Malowanie trzeba odnawiać co jakiś czas. Jednak należy pamiętać o tym, że kilkuletnie drewniane elementy, jak np. framugi okien, należy wcześniej wyszliwować, tak aby drewno wchłonęło nową farbę. Malowane na starą, wyłuszczoną warstwę farby da nam taki efekt, jak brak malowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena