Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która powoduje nadmierną produkcję hormonu przez tarczycę. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej informacji o tej dolegliwości to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Data dodania: 2012-09-23

Wyświetleń: 1413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nadczynność tarczycy cechuje się wieloma zmianami w organizmie. Możemy pokazać tu takie objawy, jak wytrzeszcz oczu, nadpobudliwość, nadmierna potliwość, osłabienie układu obronnego ciała, drżenie rąk, bezsenność, a u kobiet zachwianie cyklu miesiączkowania. Objawów jest więc całkiem dużo, jednak nie wszystkie występują jednocześnie. Nadczynność tarczycy to poważna choroba, która może być zapisana w naszych genach, czyli w naturalny sposób pojawić się w organizmie. Jednak występują również inne przyczyny.

Czasami widzi się problemy z nadczynnością tarczycy, które wywołał sam pacjent. Chodzi o przyjmowanie hormonów w nadmiernie dużych ilościach. Organizm nie broni się przed takimi dawkami, a jedynie stara się je spożytkować. Dlatego tarczyca, która jest gruczołem odpowiedzialnym za produkcję takich składników rozdziela je i lokuje w różnych częściach organizmu. To powoduje, że nadczynność tarczycy może zmienić wiele układów w organizmie człowieka. Zaczynając od układu pokarmowego, a kończąc na krwionośnym lub nerwowym.

Jak leczyć nadczynność tarczycy? Jest na to wiele sposób. Niektóre dotyczą przyjmowania lekarstw, a inne dotyczą operacji. Zajmijmy się kwestią fizycznego usunięcia problemu, czyli operacją. Na czym polega zabieg? Lekarze muszą pozbyć się części tarczycy, która produkuje zbyt wielką ilość hormonów. Gdy gruczoł zostanie wycięty w połowie – wówczas zmniejsza się efektywność pracy tarczycy.

Nadczynność jest przeciwieństwem niedoczynności tarczycy. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku cały problem dotyczy tarczycy i jej patologicznych zmian, które wpływają na cały organizm. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób decyduje się na to, aby udać się na zabieg i wyciąć część tarczycy, która jest tak kłopotliwa.

Często ludzie chorzy na nadczynność gruczołu odpowiedzialnego za produkcję hormonów przybierają na wadze. Taki gwałtowny przyrosty masy powoduje, że pozostałe praca pozostałów organów może być zachwiana, dotyczy to przede wszystkim układu krwionośnego. Osoba chora na nadczynność tarczycy może zacząć borykać się z problemami nadciśnienia tętniczego, które z kolei może doprowadzić do zawału serca. Zmian jest wiele i każda może doprowadzić do śmierci.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena