Taras drewniany to niezwykle ciekawa konstrukcja, pozwalająca nam na uatrakcyjnienie własnego domu czy działki letniskowej. Jednakże sam dobór materiałów do budowy tarasu drewnianego może być kłopotliwy. Jak zatem wybrać odpowiednie materiały i stać się posiadaczem tarasu drewnianego?

Data dodania: 2012-01-09

Wyświetleń: 1972

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, iż budowa tarasu drewnianego nie jest niczym skomplikowanym, wystarczy wybrać odpowiedniej klasy drewno, oraz zachować kilka podstawowych zasad, prawidłowego budowania.

Wybierając drewno pod budowę naszego tarasu, mamy tak naprawdę dwie możliwości. Pierwsza z nich to drewno rodzimej produkcji, druga to egzotyczne drewno, sprowadzane z najodleglejszych części świata. Czym zatem się różni rodzima deska, od tej zagranicznej?

Polskie drewno jest przede wszystkim tańsze, od swojego zagranicznego odpowiednika. Oczywiście krajowi producenci oferują drewno z różnego gatunku drzew. Mamy do wyboru m.in. drewno świerkowe, sosnowe czy dębowe. Dębowe drewno jest zdecydowanie najdroższe, ale wpływ na to ma jego trwałość. W przeciwieństwie do drewna sosnowego czy świerkowego, jest mocne i twarde. Tarasy drewniane zbudowane z desek dębowych, mają o wiele dłuższą żywotność. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z faktu, iż niezależnie od rodzaju drewna, jaki nabędziemy, tarasy drewniane powinny zostać zabezpieczone w odpowiedni sposób. Drewno winno zostać zaimpregnowane, które ochroni jest przede wszystkim przed wilgocią. Dodatkowo warto wiedzieć, iż wszelkiego rodzaju deski tarasowe, muszą posiadać specjalne zabezpieczenia, w postaci żłobień, które sprawią, iż przebywając na tarasie, nie będziemy się ślizgali.

Drewno zagraniczne, jest zdecydowanie droższe, wynika to z faktu, iż do produkcji używa się wysokiej jakości drzew, z egzotycznych miejsc. Jednak, aby zakup tego rodzaju desek nie zakończył się porażką, to podczas konstruowania tarasu, powinniśmy pamiętać, iż drewno egzotyczne, pod żadnym pozorem nie może stykać się z ziemią czy betonem. Jeżeli do tego dojdzie, to możemy być pewni, iż proces korozji i zawilgocenia będzie przebiegał zdecydowanie szybciej, niż to wynika z właściwości takowego drewna.

Podczas budowy, powinno pamiętać się przede wszystkim o ustawieniu odpowiedniego spadku podłogi. Dopuszczalna granica to 2%, a wynika to z prostej przyczyny, a mianowicie nie dopuści do gromadzenia się wody na naszym tarasie.

Jeżeli zatem mamy możliwość budowy tarasu, to inwestujemy tylko i wyłącznie w tarasy drewniane. Nie dość, że nasze działanie ma znamiona ekologicznego, to jeszcze prezentują się one niezwykle okazale.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena