Po ostatnich zmianach w ustawie emerytalnej tzw. "3 filar emerytalny" to konieczność. Bez prywatnego kapitału emerytalnego trudno wyobrazić sobie wygodne życie po zakończeniu aktywności zawodowej. O potrzebie dodatkowego oszczędzania połączonego z inwestowaniem mówi sie od dawna. Nadszedł czas, aby w końcu podjąć konkretne decyzje.

Data dodania: 2011-10-28

Wyświetleń: 1769

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

3 filar emerytalny

Tzw. 3 filar emerytalny to dobrowolny, niezależny od Państwa sposób na wyższe swiadczenia emerytalne.

W naszym kraju system emerytalny przewiduje obowiązek uczestnictwa w dwóch filarach, tzn. w zreformowanym ZUS i w jednym z OFE.

Trzeci filar emerytalny jest dobrowolny i ma charakter prywatny (niezależny od Państwa). Eksperci są zgodni co do tego, że emerytura z dwóch zreformowanych filarów będzie niższa, niż świadczenia wypłacane do tej pory przez ZUS.

Szacuje się, że najlepszym wypadku państwowa emerytura wynosić będzie ok. 60% średniej ostatnich zarobków przyszłego emeryta. W przypadku I Filara, ZUS pobiera składki maksymalnie od 30 krotności średniej krajowej pensji. Reszta składek nie jest przeznaczana na poczet przyszłej emerytury.

Trzeci filar emerytalny pozwala zyskać niemalże pewność, że nasz dobrobyt nie będzie zagrożony. Niemalże wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, iż jedynie samodzielne oszczędzanie połączone z inwestowaniem pieniędzy jest w stanie dać bezpieczeństwo finansowe po przejściu na emeryturę.
W związku z problemami państwowego systemu emerytalnego, mało kto wierzy dziś w państwową emeryturę na zadowalającym poziomie.
Dlatego, wygląda na to, że czas rozejrzeć się za dobrym programem oszczędnościowo-inwestycyjnym w ramach trzeciego filaru.
Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiesz się jak wybrać 3 filar emerytalny.

Jak wybrać 3 filar?

Jeżeli zależy Ci na dostatniej emeryturze, to powinieneś wiedzieć czym należy się kierować wybierając program emerytalny w ramach trzeciego filaru.
Czym zatem należy się kierować przystępując do trzeciego filaru?. Czy dobrym pomysłem jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), polisę inwestycyjną czy może inwestować w akcje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, dzieła sztuki albo złoto? Z drugiej strony, może wystarczy wpłacać dowolne kwoty na lokatę w banku?

Osoby przymierzające się do otwarcia rachunku emerytalnego w ramach 3 filaru nie mają łatwego zadania. Dlatego przede wszystkim warto wiedzieć:

1) Kiedy planujemy zakończyć aktywność zawodową?

2) Jaki kapitał chcemy uzbierać?

3) Jakie kwoty możemy odkładać miesięcznie lub rocznie?

4) Do jakich form inwestycji jesteśmy najbardziej przekonani?

5) Jakiej opieki oczekujemy?


Odpowiedziawszy na te pytania, mamy obraz naszych potrzeb, zatem pozostaje znaleźć tą najwłaściwszą ofertę. Spośród najciekawszych ofert na rynku warto rozważyć.

3 filar - najpopularniejsze sposoby

Wybierając 3 filar emerytalny, z pewnością warto bliżej przyjrzeć się następującym rozwiązaniom inwestycyjnym: polisa inwestycyjna Unit-Linked, ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym, IKE, IKZE, programy inwestycyjne oparte na funduszach inwestycyjnych konkretnych Towarzystw Ubezpieczeniowych lub banków, inwestycje alternatywne (wino, sztuka), złoto fizyczne, nieruchomości na wynajem, inwestycje ziemskie itd.
Wysokość oszczędności zgromadzonych w III filarze emerytalnym nie zależy tylko i wyłącznie od tego jaki produkt finansowy wybierzemy. Gdyby tak było, prawdopodobnie stworzono by jakiś jeden produkt III filarowy będący receptą dla wszystkich, którzy chcą zbudować kapitał emerytalny.

Najlepszy 3 filar - czego szukać?


Dobre rozwiązanie 3 filarowe powinno przede wszystkim być zrozumiałe, zyskowne, wygodne i elastyczne. Wszystko po to, aby mieć pewność realizacji naszych planów na przyszłość.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena