Można powiedzieć, że zakup zlewozmywaka z kompozytu jest inwestycją na wieki, dosłownie – warto więc się nad nimi zastanowić, bo to jednorazowy zakup.

Data dodania: 2011-08-25

Wyświetleń: 1668

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tę ich niezwykłą trwałość podkreślają również sami producenci, którzy bez obawy zapewniają klientom wieczystą gwarancję. Jednak mimo iż sam materiał jest niezniszczalny przy właściwym jego użytkowaniu, to jak każda rzecz mająca kontakt z wodą i innymi substancjami, ulega zabrudzeniom, które stać się mogą zabrudzeniami trwałymi. Co zrobić, aby zlewozmywak kompozytowy przed długi czas wyglądał jak nowy i dobrze prezentowała się po wkomponowaniu w blat kuchenny? Poniżej przedstawię kilka rad.

Zlewozmywaki kompozytowe produkowane są z miału granitowego, który spaja się akrylowymi żywicami. Przez wzgląd na zastosowany materiał, nazywa się je również zlewozmywakami granitowymi. Dzięki zastosowanej proporcji żywicy do granitowego miału, która wynosi 20:80, uzyskuje się tworzywo, które jest zupełnie odporne na wszelkie mechaniczne uszkodzenia, a także na nawet najsilniejsze detergenty.

Minusem zlewozmywaków z kompozytu jest jednak to, że przez zastosowanie żywicy, są one raczej miękkie, przez co łatwo ulegają zarysowaniom. Nie można więc stosować ścierających produktów czyszczących czy tak zwanych „druciaków”.

Podczas codziennego korzystanie z zlewozmywaka, zupełnie wystarczające będzie czyszczenie go płynem do naczyń po każdym użyciu. Aby nie tworzył się osad czy zacieki, dobrze jest również wycierać go do sucha. Korzystne będzie również nasmarowanie powierzchni zlewu zwykłym olejem spożywczym, co spowoduje jego lepsze zaimpregnowanie i zmniejszy chłonność.

Producenci zlewów kompozytowych często wypuszczają na rynek również własne serie produktów czyszczących, przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju zlewów. Jednak nie należy się obawiać stosowania nawet najsilniejszych środków chlorowych, które przeznaczone są do czyszczenia toalet. Bardzo skuteczne są również sposoby bardzo proste. Jednym z nich jest zalanie zlewozmywaka wrzątkiem z dodatkiem octu, albo wysmarowanie całej powierzchni masą z sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Pamiętajmy jednak o tym, aby powierzchni nie szorować.

Decydując się na zakup zlewozmywaka kompozytowego możemy spotkać się z nazwami takimi jak tagranit, fragranit lub silgranit. Każdy z nich określa jednak ten sam rodzaj granitowego kompozytu, który wymaga takiej samej pielęgnacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena