Notatka informacyjna o mym najnowszym artykule w "Geotourism".
Jestem doktorem nauk technicznych.
Jestem doktorem nauk technicznych. Stopień naukowy zdobyłem, przygotowując rozprawę z zakresu hydrogeologii i ochrony wód. Do niedawna zajmowałem się dydaktyką na wyższych uczelniach z zakresu turystyki i rekreacji, jako adiunkt. Niestety brak naboru studentów uniemożliwił mi kontynuację tej pracy. Aktualnie, w ramach powrotu do tej czynności na jakiejś wyższej uczelni, wydaję habilitacyjne artykuły naukowe z zakresu atrakcji geoturystycznych obszaru Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Wieluńskiej, a także południowo-zachodniego obrzeżenia tej pierwszej krainy geograficznej, w oparciu o zebraną dokumentację fotograficzną i tym samym poczynione obserwacje terenowe i przegląd literatury. Dodatkowo czyniłem badania naukowe pod tym samym kątem na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w całym pasie Wybrzeża Bałtyku po polskiej stronie. Postawiłem na ocenę atrakcyjności geoturystycznej danej krainy geograficznej, czyli na jej waloryzację geoturystyczną. Wyniki tej analizy odnoszę także do frekwencji turystów w muzeach i jaskiniach danej krainy. Zamierzam dokonać próby porównania ich także ze stopniem rozwoju bazy noclegowej na analizowanych obszarach, w oparciu o dane statystyczne. Wydałem też artykuły na temat zabytkowych kopalń węgla kamiennego na Górnym i Dolnym Śląsku. Dołożę starań, by za 2 lata, tj. do końca 2023 obronić habilitację i faktycznie powrócić na jakąś uczelnię państwową, jako już pracownik samodzielny. Ale tak, czy owak jestem gotów na podjęcie współpracy z Państwem. Pozwalam sobie także przesłać aktualne cv.
Interesuję się turystyką górską: pieszą i narciarską oraz krajoznawstwem i fotografiką. Staram się podróżować po Europie, na ile jest to możliwe.
Wykłady i/lub konferencje z sesjami zdjęciowymi z zakresu atrakcji geoturystycznych Polski i świata.
Jestem gotów na współpracę z Państwem, tj. z „Artelis.pl” w zakresie współtworzenia i prowadzenia redakcji kategorii "Nasza Planeta" oraz publikacji informacyjnych wersji moich wybranych prac naukowych.
Lubię, gdy ludzie interesują się tymi poszczególnymi atrakcjami geoturystycznymi i są ciekawi wielu szczegółów z nimi związanych.
Cenię w ludziach empatię i duże zainteresowanie moimi zagadnieniami.
Notatka informacyjna o mym najnowszym artykule w "Geotourism".
“Królowa Luiza” (“Queen Louise”) Adit in Zabrze - a Post-Industrial Geotouristic Attraction of the Upper Silesian Coal Basin (USCB)
A b s t r a c t : The “Królowa Luiza” (“Queen Louise”) Adit in Zabrze is a complex created on the basis of original, historic buildings and excavations connected with each other since time immemorial, the former “Queen Louise” Coal Mine and drainage Main Key Hereditary Adit.
Wywiad ze mną przeprowadzony w 2020 roku na temat Jury Krakowsko-Częstochowskiej w Chórze Aniołów