Szlak Orlich Gniazd to czerwono znakowany szlak turystyczny opisany i utworzony przez Kazimierza Sosnowskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, długości 163 km. Szlak prowadzi z Krakowa do Częstochowy przez Ojcowski Park Narodowy, Pieskową Skałę, Olkusz, Ogrodzieniec, Klucze, Smoleń, Pilicę, Podzamcze, Mirów i Ostrężnik.

Data dodania: 2009-03-08

Wyświetleń: 2181

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Swą poetycką nazwę zawdzięcza ruinom dawnych zamków nazywanych Orlimi Gniazdami ze względu na swe usytuowanie na płaszczyznach wysokich skał dochodzących do 20-30 m wysokości.
Szlak Orlich Gniazd widnieje pod numerem pierwszym w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Ta pozycja wynika z ukształtowania terenu, obecności licznych ostańców skalnych i jaskiń oraz licznych zabytków. Na szlaku jest 25 Orlich Gniazd.
Powstanie zawdzięczamy Królowi Kazimierzowi III Wielkiemu, który podjął się zadania stworzenia systemu obronnego zabezpieczającego granice, ważniejsze szlaki handlowe i zaludnione obszary. Co najmniej kilkanaście twierdz powstało właśnie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z konieczności obrony handlowego traktu z Krakowa do Wielkopolski, jak i pobliskiej granicy państwa.
Obecnie możemy oglądać ruiny zamków w miejscowościach:
Korzkiew – Zamek Rycerski w Korzkwi (odrestaurowany)
Ojców – Ruiny Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie
Pieskowa Skała – Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Rabsztyn – Ruiny Zamku Rycerskiego w Rabsztynie
Bydlin – Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie
Smoleń – Ruiny Zamku Rycerskiego w Smoleniu
Pilica – Ruiny Zamku Rycerskiego w Pilicy
Ogrodzieniec – Ruiny Zamku Rycerskiego w Ogrodzieńcu
Morsko – Ruiny Zamku Rycerskiego "Bąkowiec" w Morsku
Bobolice – Ruiny Zamku Królewskiego w Bobolicach (w trakcie restauracji)
Mirów – Ruiny Zamku Rycerskiego koło Mirowa
Olsztyn (koło Częstochowy) – Ruiny Zamku Królewskiego w Olsztynie
Nie należy zapominać że Jura Krakowsko-Częstochowska, znana także jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, po której idziemy zwiedzając Szlak Orlich Gniazd, to niezwykle malownicze miejsca naszego kraju. Możemy tu zobaczyć wspaniale prezentujące się skały, jaskinie oraz florę niewystępującą gdzie indziej.
Wszystko to pomogą nam zobaczyć przewodnicy jurajscy. Ludzie pełni pasji, stowarzyszeni przy kole PTTK w Zawierciu. Koło zrzesza tylko prawdziwych profesjonalistów, posiadających wiedzę ma temat jury, turystyki, jeździectwa, pinaczki, eksploracji grot itp.
Zanim jednak wybierzecie się osobiście w podróż po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej możemy już teraz pooglądać zdjęcia zamków oraz okolic jury na stronie przewodników jurajskich.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena