W dzisiejszych czasach nawet do projektowania nagrobków używa się wyspecjalizowanych programów Cadowych aby stworzyć wizualizację zamawianego przez klienta nagrobka.

Data dodania: 2009-02-15

Wyświetleń: 5004

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Procedurę zakupu nagrobka należałoby zacząć od tego, iż klient powinien dopilnować, aby grobowiec był jak najmniej długi ( max 250 - jak się da to 230 cm) i szeroki ( max 240 - jak się da to nawet tylko 180 cm). Ważne jest też, aby był mniej więcej równy z gruntem ziemi. Żeby nie wychodził ponad ziemię więcej niż 10 cm.Wszystko to pozwoli potem zaoszczędzić klientom niemałe kwoty, nie będą musieli robić ogromnego grobowca z dużej ilości materiału. Dla oszczędzenia budżetu należy robić groby pojedyncze głębinowe, gdzie można pochować 4 osoby. W takim grobowcu można pochować całe pokolenia rodziny w szczególności, gdy pochówki będą urnowe. Jeżeli zabraknie miejsca na tablicy wystarczy dorabiać tak zwane „poduszki” elementy granitowe 40x30 cm, na których dopisuje się kolejne osoby i taką „poduszkę” można wtedy umieścić gdzieś na nagrobku. Uważamy, że nie należy montować na stałe takiego elementu. Nikt takiej „poduszki” nie ukradnie gdyż z punktu widzenia ewentualnego złodzieja jest bezwartościowa. A dzięki temu, że element nie będzie na stałe przymocowany do nagrobka o wiele łatwiej będzie się sprzątało nagrobek.
Wymiar 120x250 cm – jest odpowiednim wymiarem – zawsze można zrobić dokładny projekt nagrobka W Auto CAD. Wracając do podwójnego nagrobka jest to z reguły grób wielkości 250x230 cm - koszt zależy głównie od użytego materiału. Lepsze materiały jak skandynawskie granity bez żadnych problemów przetrwają i 100 lat natomiast tańsze zawsze mają jakieś wady. Niektóre płowieją, inne pękają, jeszcze inne od razu są popękane i zaszpachlowane. My używamy zazwyczaj albo szwedzkiego granitu Czarny Szwed ( najdroższy granit na rynku) albo kilku innych granitów brązowych, czerwonych itd...
Gwarancja na skandynawskie granity 25 lat.
Ceny tych tańszych nagrobków w wymiarze 250x230 cm to około 8-9 tys.
Ceny skandynawskich to około 18 tys. Szwed Absolute Black to około 23 tys. - może mniej może więcej trzeba policzyć dokładnie znając dokładne wymiary grobowca. Warto też pomyśleć o dodatkach do nagrobków Nagrobek możemy wykonać z każdego materiału ( używanego do nagrobków granitu.)Cena zależy od użytego materiału i wielkości nagrobka.
Czy jest to grób murowany ( piwnica) czy grób ziemny? W przypadku murowanego grobowca należy nagrobek dopasować wymiarami do murowanego grobowca. W przypadku grobu ziemnego, wymiar nagrobka zależy od klienta preferencji. Może on na cmentarzu rozejrzeć się za podwójnym nagrobkiem i znaleźć taki, który odpowiada mu wymiarami. Chodzi o to, aby nagrobek według Pana nie był za mały. Ale wiadomo, że czym większy nagrobek tym droższy, więc należy szukać wymiaru akceptowalnego. Standardowy wymiar to 230x170 cm lub w niektórych regionach kraju 200x170 cm.Do wyceny niezbędny jest wymiar oraz kolor granitu. Granit ogólnie mówiąc, czym ciemniejszy tym droższy. Projektowanie nagrobków - najczęściej zaraz w pierwszej rozmowie załączamy wstępny projekt nagrobka.Czekamy wtedy, na maila od klienta, aby ten nas pokierował, co mamy zmienić.Jeżeli chce, aby grobowiec się otwierał do kolejnych pochówków to należy zrobić nagrobek w tradycyjny sposób z użyciem GRADUSA czyli elementu na, którym stoi cała "kapliczka" Wtedy możemy zdjąć nakrywę do pochówku bez rozbiórki nagrobka i bez demontażu całej "kapliczki" – ewentualnie tablicy nagrobnej. Dzięki projektowi trójwymiarowemu klient dokładnie wie jak będzie wyglądał zamawiany przez niego nagrobek.
Licencja: Creative Commons