Prezentujemy porady związane z montażem i pielęgnacją wspaniałego miejsca rozrywki i wypoczynku, jakim jest przydomowy basen.

Data dodania: 2009-01-21

Wyświetleń: 4356

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Montaż basenu w ziemi

Najlepiej wylać płytę, na której można postawić basen!

Alternatywa:
Wykopać dół dopasowany do wielkości basenu. Zaleca się, aby otwór w ziemi w którym ma być umieszczony basen, był o około 20 cm większy, niż wymiary basenu. Wykonać odprowadzenie wody gruntowej wokół basenu.
Położyć około 10 cm warstwę mieszaniny, składającej się z piasku i cementu, w proporcjach 10:1. Mieszaninę należy następnie dokładnie wymieszać i ubić. Aby mieszanina była prawidłowo ubita, należy polać ją wodą.
Położyć 10 cm styropianu na całej powierzchni dna, zalecamy użycie twardego styropianu.
Ustawić basen na miejscu. Teraz należy dokonać pomiaru basenu, aby mieć pewność, że jest on umieszczony na swoim miejscu w odpowiednim poziomie.
Napełnić basen wodą do wysokości 30 cm.
Następnie należy zacząć wypełniać przestrzeń wokół basenu piaskiem i cementem (10:1) polewając mieszaninę odpowiednią ilością wody, aby była ona zbita i twarda. Podczas wykonywania tej czynności basen powinien być jednocześnie napełniany wodą. Należy dodawać piasku i cementu w takim tempie, w jakim basen napełnia się wodą. Wypełnianie powinno przebiegać w trzech etapach. Za każdym razem, powinno to być około 50 cm. Czynność ta, wykonywana jest po to, aby nie dopuścić do znieksztalcenia się scian basenu.
Uwaga!!! Starannie ubijać i polewać wodą mieszaninę pod każdym stopniem schodów.
Uwaga!!! Dopilnować, aby węże wychodzące z basenu nie zanurzyły się podczas ponownego obsypywania piaskiem i cementem. Należy nieco unieść wąż za pomocą sznurka przymocowanego do węża, który można zaczepić o którąś z desek nad ziemią.

Montaż lamp

1. Należy zastosować pierścień zaciskowy należący do zestawu lampy. Umieścić pierścień zaciskowy po wewnętrznej stronie basenu, tam gdzie mają być zainstalowane lampy.
2. Zaznaczyć flamastrem miejsce, gdzie przy użyciu piły ma być wycięty otwór, oraz najwyżej i najniżej położony otwór w pierścieniu.
3. Wywiercić otwór o wielkości 9-10 mm w pobliżu zaznaczonego pierścienia.
4. Wyciąć otwór piłą-otwornicą.
5. Wywiercić dwa otwory, które zostały zaznaczone 7 milimetrowym wiertłem.
6. Położyć pierścień i zastosować należącą do niego śrubę w celu umocowania pierścienia w dwóch wywierconych otworach.
7. Wywiercić dwa inne otwory.
8. Przy montażu lampy, należy zastosować klej montażowy typu masa na spoinę do akwarium, który może być teraz zastosowany pod wodą, między uszczelnieniami.
9. Przewlec kabel. Należy pozostawić trochę luźnego kabla, aby można było łatwo wymienić żarówkę, jeżeli zajdzie w przyszłości taka potrzeba.
10. Dokręcić uszczelnienia. Przykręcić lampy. GOTOWE!!!
11. Przyłączenie do transformatora może wykonać tylko uprawniony elektryk.

Montaż wlotu typu "dysza"

1. Aby uzyskać jak najlepszy efekt oczyszczania (cyrkulacja), należy zamontować wloty po przeciwnej stronie komory przelewowej (skimmer).
2. Zwykła odległość od powierzchni wody do otworu na dysze wynosi ok. 30 cm.
3. Wywiercić dziurkownikiem otwór 62 mm.
4. Zastosować silikon typu masa do spoin w akwarium, którą można stosować pod wodą między uszczelnieniami.
5. Przy montażu należącej do tego zestawu rury ok. 1,7m do dysz, należy zastosować klej TANGIT podczas montażu. Zeszlifować niewielką ilość papierem ściernym, aby otrzymać chropowatą powierzchnię. Osuszyć spirytusem tangit.
6. Nałożyć obficie klej TANGIT i dopasować do siebie części. Zetrzeć palcem pozostałość kleju. Teraz "Części spajają się ze sobą".

Montaż pompy i filtra

1. Zawór kulowy montuje się na wężu wychodzącym z komory przelewowej przed pompą. Zawór zwrotny montuje się za filtrem piaskowym na wężu, który dochodzi do wlotu (dysze)
2. Stosować klej Tangit przy montażu rur i połączeń, jak przy montażu dysz punkt numer 5 oraz 6.
2. UWAGA - Przyłączenie pompy może wykonać jedynie uprawniony elektryk.
3. Przy napełnianiu filtra piaskiem, należy dopilnować, aby starannie nałożyć pierścień zaciskowy na filtrze przed uruchomieniem. Można nałożyć trochę silikonu na pierścień "o-ring", lecz nie jest to konieczne.
GOTOWE.

Montaż ZAWORU KULOWEGO należy wykonać przed pompą a ZAWORU ZWROTNEGO za filtrem na przewodzie zwrotnym do basenu. Jeżeli chcą Państwo mieć zamontowany ogrzewacz, należy go umieścić między filtrem i zaworem zwrotnym.

UWAGA - Jeżeli pompa znajduje się ponad powierzchnią wody, zawór zwrotny należy zamontować na wężu z komory przelewowej (skimmer), a zawór kulowy na wężu wychodzącym z wlotu (dysze).

Dozowanie chemii basenowej

» Prawidłowa zawartość chloru, zawsze powinna wynosić między 0,5-1 ppm, mg/l
» Prawidłowy poziom Ph powinien zawsze wynosić 7,2-7,6
» Wszystkie środki chemiczne umieszczane są w skimmerze i rozpuszcza się wraz z cyrkulującą wodą
» Woda powinna zawsze cyrkulować podczas dozowania środków chemicznych przez około 2-3 dni
» Nie wolno mieszać ze sobą środków chemicznych
» Kontrolować wartość chloru i wartość Ph co najmniej raz w tygodniu
» Zalecany rodzaj chloru: chlor dodawany co tydzień RAINBOW tabletki o masie 20 g (56% chloru, stabilizator chloru, środek zwalczający algi, koagulator)
Licencja: Creative Commons
2 Ocena