Wiesz, że chcesz wyjechać za granicę do pracy ale nie wiesz co dalej? Sprawdź!

Data dodania: 2009-01-18

Wyświetleń: 2778

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pisaliśmy już o tym co trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjeżdzie do pracy za granicą. Czyli wszystkie za i przeciw, które możesz a wręcz musisz rozważyć zanim wyjedziesz. Kolejny artykuł prowadził nas do rozwiązania problemów z podjęciem decyzji gdzie i dlaczego chcemy jechać a przede wszystko co chcemy tam robić. Dziś zajmiemy się tym co zrobić albo czego nie robić po przyjeździe na miejsce.

Otóż często spotyka się wiadomości, że nasi rodacy pojechali za granicą głównie w ciemno i nie wiedzieli za co się zabrać i jak zorganizować sobie pobyt i żyie już tam na miejscu.
Takie problemy dosięgają zapewne większość Polaków wyjeżdżających do pracy za granicą. W końcu nie wszyscy mają "nagrane" mieszkanie, wyżywienie i pracę od pierwszego dnia pobytu.

Dokumenty
Jeśli chodzi o dokumenty to należy posiadać napewno własny dowód osobisty, prawo jazdy i paszport. Jeśli wcześniej pracodawca poinformował, że wymaga dodatkowe dokumenty to należy także je mieć przy sobie. Dobrym pomysłem jest zrobienie kilku kserokopii swoich dokumentów gdyż trzeba je będzie zostawić u proacodawcy lub pośrednika. NIGDY nie zostawiaj oryginałów swoich dokumentów. Ksero z wglądem do oryginału wystarczy. Staraj się też mieć zaświadczenia o ubezpieczeniu. Przydatne moga okazać się akty zawarcia związku małżeńskiego, akt urodzenia i inne tego typu dokumenty.

Mieszkanie
Nie płać z góry za wynajem mieszkania nie widząc wcześniej warunków jakie w nim panują. Często naciągacze pobieraja opłaty za mieszkania w fatalnym stanie, a stawki są porównywalne z tymi za normalne czyste i zadbane pomieszczenia mieszkalne. Staraj się mieszkać blisko swojej pracy. Zaoszczędzisz wtedy i czas i pieniądze na ewentualny dojazd.

Agencje pośrednictwa pracy
Korzystaj tylko ze sprawdzonych firm, które maja już swoja renomę i wyrobiona dorbą markę na rynku. Popytaj znajomych poszukaj na forach o firmach oferujących pracę w danym kraju. Takie informacje możesz znaleść na naszym forum w dziale Holandia i Anglia. Pytaj i szukaj. Dzięki temu dowiesz się od innych osób informacji, które mogą Ci się przydać.
Staraj się nie korzystać z super oferty znaleziojnej w gazecie lub słupie ogłoszeniowym gdzie podany jest tylko numr telefonu a firma o ile w ogóle istnieje nie posiada własnej stałej siedziby. To zazwyczaj są oszuści czekający na Twoje pieniądze. Zawsze żądaj od pośrednika informacji o pracodawcy. Pamiętaj przy tym, że polski pośrednik nie może Cię skierować do pośrednika zagranicznego.

Podstawową radą jest mieć oczy dookoła głowy a tą na karku. Czyli nie być naiwnym i pazernym na pieniadze bo to zazwyczaj kończy się płaczem i rozczarowaniem. Nie wszystko złoto co się świeci..
Licencja: Creative Commons
0 Ocena