Jeśli decydujesz się wyjechać za granicę musisz zdawac sobie sprawę z kilku spraw. Jakich? Przeczytaj : )

Data dodania: 2009-01-18

Wyświetleń: 4711

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyjeżdżając do pracy za granicą musimy się solidnie przygotować. Chyba nikt z Was nie ma wątpliwości, że dobry plan to podstawa przy tego typu decyzjach mających ukierunkować nasze dalsze życie. Do takich właśnie decyzji należy wyjazd za granicę - do pracy czy też na wakacje. My jednak z racji tematyki strony opiszemy w tym artykule ten pierwszy przypadek, czyli wyjazd do pracy. W tej części opiszemy co i jak ale będą jeszcze w Polsce czyli wszystko to co jest podstawą podjęcia rozsądnych decyzji.

1. Zanim wyjedziesz
Pamiętaj o tym, że zanim wyjedziesz musisz wiedzieć czy aby napewno tego chcesz. Zastanów się kilka razy czy w Polsce(lub kraju, w którym mieszkasz) nie ma tego kawałka podłogi, na którym chciałbyś/chciałabyś żyć. Wyjazd za granicę wiąże się najczęściej z rozłaką z rodziną, znajomymi, przyzwyczajeniami, zmianą stylu życia a niejednokrotnie poziomu (i to nie koniecznie na lepszy).

Zadaj sobie pytanie czy dasz radę i czy naprawdę tego chcesz?

2. Decyzja
Jeśli odpowiedz na pytanie z punktu pierwszego brzmi: "tak, chcę jechać. Dam radę!" no to nie widzę przeszkód aby zacząć szukać miejsca pracy za granicą, do którego chcesz wyjechać. Podstawy wyboru kraju mogą być różne. Najbardziej jednak wpływowy jest argument pieniędzy. Jedziemy tam gdzie nam więcej dadzą.. Proste a zarazem popularne podejście. Prawda jest taka, że zarobki w Polsce a zarobki w Anglii, USA czy Australii są nieporównywalne. Zawsze trzeba brać pod uwagę koszty utrzymania i życia w danym kraju. Zarobek Ł500/miesiąc kusi ale minus opłata za mieszkanie, rachunki, wyzywienie i inne wydatki znacznie pomniejsza tą kwotę. Więc wychodzi na to, że finalnie nie jest tak różowo jakby się mogło wydawać.

Musisz rozważyć wiele kwestii zanim podejmiesz decyzję co do wyboru kraju, do którego chcesz wyjechać

3. Gdzie szukać ofert pracy
Jeśli podjąłeś/aś już decyzję, że chcesz wyjechać i wiesz już nawet do jakiego kraju to nadeszła pora na wybór rodzaju pracy jaki Cię interesuje i w jakim chciałbyś/chciałabyś pracować. Oferty pracy najlepiej szukać na zaufanych stronach, które istnieją już jakiś czas narynku, i których opinia i referencje są pozytywne (patrz. pracuj.pl)

Jeśli jesteś studentem to możesz skorzystać z oferty biur oferujących staże/praktyki/pracę. Takie biura pobierają jednak dość dużą opłatę za uczestnictwo w takim programie ale mamy z drugiej strony gwarancję znalezienia pracy na dorbych warunkach.

Największym źródłem ofert pracy za granicą jest oczywiście internet. To głównie tutaj ludzie szukają pracy za granicą licząc na pomoc znajomych/firm/innych ludzi. Należy tutaj uważać aby nie dać się oszukać. Internet aż roi się od oszustów, którzy zdolni są do oszukania nawet własnego rodaka tylko po to aby wydoić z niego te pare funtów czy dolarów.
Kolejnym źródłem jest praca/media. W dziennikach czy tygodnikach także można znaleść oferty pracy przeznaczone dla studentów/kadry wykwalifikowanej, a nawet ludzi bez doświadczenia i znajomości języka. Ogólnie mówiąc każdy może znaleść coś dla siebie.
No i oczywiście nie należy zapominać o znajomych. Ci, którzy już byli za granicą mają zapewne kontakty w miejscu, w którym pracowali a także jakotakie rozeznanie na lokalnym rynku pracy. Może i oni coś podpowiedzą i pomogą.

W częściu drugiej, która ukaże się niebawem opiszemy jakie dokumenty będą Ci potrzebne oraz co zrobić aby nie dać się oszukać i nie zostać z pustymi rękami w dalekim i obcym kraju. Postaramy się także podać kilka pomocnych linków.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena