Jeszcze na początku roku 2000 w domach, mieszkaniach i biurach królowały żaluzje aluminiowe. Nic w tym dziwnego – to praktyczne rozwiązanie osłaniające pomieszczenia przed słońcem szybko podbiło serca Polaków, zastępując lub uzupełniając firany i zasłony. Żaluzje drewniane pojawiły się na rynku nieco później… i szybko znalazły swój krąg miłośników. Czym różnią się od siebie żaluzje aluminiowe i drewniane? Które rozwiązanie jest lepsze? Co warto wiedzieć zarówno o jednych, jak i o drugich? 

Data dodania: 2024-03-15

Wyświetleń: 181

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Co warto wiedzieć przed zakupem?

Wady i zalet żaluzji aluminiowych

Żaluzje aluminiowe, w przeciwieństwie do rolet czy zasłon, pozwalają precyzyjnie regulować dostęp światła do pomieszczenia. Zdecydowanie łatwiej też utrzymać je w czystości – wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, zamiast prać, suszyć i prasować. Cierpliwe znoszenie kontaktu z wilgocią to jedna z zalet, której nie mają żaluzje drewniane. Jeśli więc szukasz żaluzji na kuchenne okno, do łazienki, czy w inne miejsce, na które może chlapać woda, żaluzje aluminiowe doskonale poradzą sobie w takich warunkach.

Żaluzje aluminiowe mają jedną podstawową wadę: nie prezentują się szczególnie przytulnie. Sprawdzają się znakomicie w dość surowych, nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach, a bez oprawy w postaci firan lub zasłon nie wprowadzą do projektu domowego ciepła. Coraz częściej żaluzje aluminiowe kojarzą się z biurami, punktami handlowymi i usługowymi, w których mają pełnić wyłącznie funkcje użytkowe. To stosunkowo tani i praktyczny wybór, jeśli chodzi o przesłonienie okien przed światłem słonecznym i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Warto jednak pamiętać, że aluminiowe, cienkie lamele, są mniej odporne na wygięcia i odgniecenia niż lamele z drewna – w ruchliwych miejscach stosunkowo szybko tracą pierwotny urok.

Plusy i minusy żaluzji drewnianych

Jeśli chodzi o aranżację domów i mieszkań, żaluzje drewniane cieszą się ostatnio największą popularnością. Nic w tym dziwnego – drewno i inne naturalne materiały są obecnie bardzo pożądane w modnych aranżacjach. Trend na naturalne drewno zaczęły popularne do niedawna aranżacje skandynawskie. Pomimo iż odchodzi się obecnie od stonowanej kolorystyki wnętrz i minimalizmu, naturalne materiały wciąż królują w projektach hampton, boho, niektórych aranżacjach loft, glamour czy japandi. Drewniane żaluzje wkomponowują się idealnie w projekty tradycyjne, ale również te nowoczesne, w których stawia się na kolory ziemi, w tym bardzo modną w tym sezonie butelkową zieleń.

Żaluzje drewniane, jak już zostało wspomniane, nie przepadają za kontaktem z wodą i lepiej nie montować ich np. na oknie tuż przy wannie czy przy kuchennym zlewie. Nie oznacza to oczywiście, że nie sprawdzą się jako przesłona w oknie łazienkowym, do którego woda nie będzie miała bezpośredniego dostępu. To doskonały wybór do salonu, sypialni i innych „suchych” pomieszczeń.

Pielęgnacja żaluzji drewnianych nie różni się znacznie od żaluzji aluminiowych, warto jednak do ich mycia używać specjalnych preparatów konserwujących drewno. Żaluzje drewniane, ze względu na łatwość utrzymania higieny, to dobry zamiennik tradycyjnych firan i zasłon w pokoju alergika. Są równie przytulne, lecz gromadzi się na nich o wiele mniej kurzu, roztoczy i pyłków.

Żaluzje drewniane jako termoizolacja wnętrza

Żaluzje drewniane sprawdzają się doskonale jako rozwiązanie wspomagające termoizolację wnętrza, zwłaszcza latem. Aluminium szybko nagrzewa się od słońca i oddaje ciepło do wnętrza, co może być irytujące zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Między innymi z tego powodu coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się żaluzje drewniane, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wysoką temperaturą. Warto wspomnieć, że podobnie działają one zimą: drewno, w przeciwieństwie do aluminium, nie pozwala zbyt szybko uciekać ciepłu z wnętrza w kierunku zimnego okna. Jest to więc rozwiązanie bardziej ekonomiczne, ale też i ekologiczne. Sam fakt, że drewno należy do materiałów biodegradowalnych, sprawia, że żaluzje drewniane są częstym wyborem osób, którym bliskie są eko idee.

Co jest lepszym wyborem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, czy wybierzesz żaluzje drewniane, czy aluminiowe, powinno wynikać z Twoich potrzeb.

Jeśli szukasz rozwiązania stosunkowo taniego i chcesz, by żaluzje przede wszystkim pełniły podstawowe funkcje użytkowe, wybierz te wykonane z aluminium. Są one dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu bez problemu wybierzesz odcień pasujący do Twojego biura, magazynu, garażu i każdego innego pomieszczenia, w którym przytulny charakter nie jest szczególnie istotny.

Jeśli jednak szukasz estetycznej, modnej i ciepłej przesłony okiennej, postaw na żaluzje drewniane. Mają one zdecydowanie bardziej domowy charakter i ponadczasowy styl. Prezentują się elegancko, a przy tym doskonale komponują z większością aranżacji wnętrz. Chociaż raz na jakiś czas warto pamiętać o ich pielęgnacji z użyciem specjalnych środków, odwdzięczą się nie tylko naturalnym wyglądem, ale też właściwościami termoizolacyjnymi.

Artykuł sponsorowany

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena