W nowoczesnym budownictwie stosuje się nie tylko ciekawe bryły budynków, ale również dobrej jakości materiały oraz rozwiązania sprzyjające ekologii. Wszystkie te trzy czynniki przenikają się wzajemnie, ponieważ współczesne technologie i architektura mają bardzo duży wpływ na to, czy postawiony w ten sposób dom będzie neutralny dla środowiska. Czym charakteryzują się domy energooszczędne? Sprawdź i zainwestuj właśnie w taki!

Data dodania: 2023-11-27

Wyświetleń: 230

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domy energooszczędne – jakie zawierają rozwiązania?

Dlaczego warto pomyśleć o domu energooszczędnym?

Nasza szerokość geograficzna charakteryzuje się niskimi temperaturami w zimie oraz wysokimi w lecie. Dlatego przede wszystkim należy skupić się na takich zabiegach, które pozwolą uzyskać możliwie jak najtańszy i najmniej szkodzący środowisku system grzewczy i sposób klimatyzacji. Ważna jest również izolacja budynku – aby ciepło nie uciekało z niego. Domy energooszczędne mają zatem wpływ przede wszystkim na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Niejako przy okazji pozwalają one również zmniejszyć opłaty za użytkowanie prądu i gazu.

Czy taka inwestycja jest opłacalna?

Nie da się ukryć, że aby zyskać budynek tani w eksploatacji, najpierw trzeba nieco zainwestować w nowoczesne technologie, które są droższe niż te stosowane w tradycyjnych budynkach. Wybierając wysokiej jakości projekty od renomowanych biur, można jednak uzyskać racjonalny kompromis, pozwalający na uzyskanie sporych oszczędności. Domy energooszczędne dają zatem długofalowe zyski. Oprócz możliwości zmniejszenia wysokości rachunków dają także sposobność do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Jakie rozwiązania stosuje się w domach energooszczędnych?

Aby uzyskać niższy stopień przenikania ciepła na zewnątrz, dobrą cyrkulację powietrza i tani prąd, najchętniej w projektach wykorzystuje się następujące rozwiązania:

  • wentylację mechaniczną (rekuperację),
  • pompę ciepła,
  • fotowoltaikę,
  • oszczędną bryłę budynku zapobiegającą tworzeniu się mostków termicznych.

Dlaczego warto postawić na dom energooszczędny?

Każdy, kto marzy o własnych czterech kątach, chciałby, aby były one jak najtańsze w utrzymaniu. To kryterium z powodzeniem spełniają domy energooszczędne, w których wykorzystuje się nie tylko wysokiej jakości materiały, ale także ekologiczne systemy oszczędzające energię. To przede wszystkim duża ulga dla Twojego portfela w kolejnych latach intensywnej eksploatacji!

Pomyśl o energooszczędności na etapie projektowania!

Bardzo istotne jest, aby wymienione wyżej rozwiązania wdrożyć jeszcze zanim zostaną wylane fundamenty, czyli gdy budynek istnieje tylko „na papierze”. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj jeden system może istnieć niejako tylko we współpracy z drugim. Na przykład najkorzystniejsze jest korzystanie z pompy ciepła przy fotowoltaice, a ekonomiczne systemy ogrzewania mają sens jedynie wtedy, gdy zastosuje się wysokiej jakości materiały budowlane, a także wyeliminuje się powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka najwięcej ciepła. Zleć zatem projekt domu energooszczędnego i ciesz się niższymi rachunkami w nowym domu!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena