Wnętrza rustykalne cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników efektownych aranżacji,  niekoniecznie w minimalistycznym czy nowoczesnym stylu. Pozwalają bowiem na zbudowanie nastrojowego, przytulnego miejsca, w którym każdy czuje się dobrze, zwłaszcza gdy wprowadzi się do niego piękny kominek.

Data dodania: 2023-06-17

Wyświetleń: 123

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kominek do wnętrz rustykalnych – modna aranżacja domowych przestrzeni

Czym wyróżniają się kominki rustykalne? Z czego mogą być wykonane i gdzie najlepiej je umieścić? Kilka pomysłów i wskazówek znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Styl rustykalny w aranżacji wnętrz – czym się wyróżnia?

Styl rustykalny wykorzystywany jest w budownictwie mieszkaniowym nie od dziś. W dużej mierze nawiązuje do wiejskich posiadłości w dawnym duchu, stawiając na prostotę form oraz czerpanie z natury – zarówno w aranżacji, jak i w samych materiałach, które trafiają do przestrzeni mieszkalnych.

W pomieszczeniach rustykalnych nie brakuje zatem surowego, nieprzetworzonego drewna, a także kamienia, wikliny i tekstyliów. Wszystko bywa zazwyczaj utrzymane w naturalnych barwach, nie stroni się również od jasnych kolorów ziemi – beżów, szarości, brązów, które nadają przestrzeni przytulności i ciepła. Szczególny efekt da się uzyskać, jeśli wzniesie się w domu modny, rustykalny kominek.

Modne kominki rustykalne – z czego mogą być wykonane?

Kominki rustykalne przybierają wiele form. Przede wszystkim w takich wnętrzach stosuje się:

  • modele do zabudowy,
  • wolnostojące piece kominkowe.

W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się wkład kominkowy, który z zewnątrz otrzymuje efektowną obudowę, najczęściej z nieregularnych kawałków kamienia i zaprawy lub z surowej cegły w naturalnym kolorze. Niekiedy nad paleniskiem umieszcza się półki z nieprzetworzonego drewna, niejednokrotnie z widocznymi niedoskonałościami – sękami, przebarwieniami etc.

Inną opcja są piece kominkowe typu koza. To metalowe konstrukcje wolnostojące o dość surowym charakterze, które wprowadzają do wnętrza przytulny klimat w wydaniu retro, dostarczając przy tym sporo ciepła. Duży wybór produktów grzewczych do domu nie tylko w rustykalnym stylu oferuje między innymi sklep z kominkami: TrendKominki.pl.

Kominek z zamkniętym lub otwartym paleniskiem – gdzie go umieścić?

Ze względu na okazałą formę i specyfikę tego źródła ciepła kominki najczęściej umieszcza się w pomieszczeniach rekreacyjno-reprezentacyjnych. Trafiają zatem przede wszystkim do modnych salonów i jadalni, ale też sypialni czy kuchni. W większości przypadków stawia się obecnie na modele z zamkniętym paleniskiem – co zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Co więcej pozwalają one na ogrzanie nie tylko jednego pomieszczenia, ale tak naprawdę całego domu lub mieszkania. Wystarczy połączyć wkład kominkowy z systemem DGP, który umożliwia rozprowadzanie ciepłego powietrza specjalnymi przewodami do wszystkich wnętrz. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie praktycznego wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Taki produkt da się podłączyć do domowej instalacji grzewczej, by zapewniał w niej ciepłą wodę do ogrzewania kaloryferów, bez konieczności uruchamiania centralnego kotła. Co więcej z jego pomocą zapewnia się nie tylko wsparcie dla ogrzewania również w sezonach przejściowych, ale też ciepłą wodę w domowych kranach.

Otwarte kominki rustykalne z kamienia lub cegły spotyka się jednak regularnie w przydomowych terenach – na przykład na modnych tarasach, gdzie stają się centralnym punktem przestrzeni do rekreacji dla domowników i gości.

Wygodne i piękne wnętrza z kominkiem w duchu rustykalnym – sposób na ciepło i modny dom

Kominki rustykalne można spotkać w wielu domowych wnętrzach i w przestrzeniach przydomowych. Pełnią w nich zarówno funkcję estetyczną (dopełnienia aranżacji), ale też typowo praktyczną – jako wydajne źródło ciepła, ogrzewające konkretny pokój kominkowy, a niekiedy również całe budynki. Warto zatem rozważyć wykorzystanie takiego rozwiązania w swoich wnętrzach, by połączyć walory wizualne z wygodą i pełnym komfortem cieplnym dla wszystkich domowników.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena