Jednym z podstawowych elementów wyposażenia dziecięcego pokoju jest praktyczny regał, na którym maluch może wygodnie przechowywać kolekcję ulubionych bajek. Rodzice urządzający kąciki dla swoich pociech często zastanawiają się, jaki mebel spełni oczekiwania ich wymagających pociech. Na uwagę z pewnością zasługuje regał zaprojektowany w duchu Montessori. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie cechy powinna mieć idealna biblioteczka!

 

 

Data dodania: 2023-06-01

Wyświetleń: 112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poznaj 3 najważniejsze cechy, które powinna mieć biblioteczka Montessori!

1. Regał na książki nie musi być pojemny

Odpowiednio dopasowana do potrzeb biblioteczka Montessori jest meblem, w którym z powodzeniem przechowasz kilkanaście książeczek dla swojego malucha. Wydaje Ci się, że to niewiele? Dzieci nie muszą mieć dużego wyboru lektur – przez kilka pierwszych lat im jest ich mniej, tym lepiej. Najmłodsi uwielbiają wracać do znanych i lubianych bajek wiele razy. Jeśli Wasze zbiory są pokaźne, postaraj się schować większość w inne miejsce i co jakiś czas wymieniać z tymi, którymi maluch już się nie interesuje.

2. Idealna biblioteczka sprzyja rozwojowi samodzielności

Pedagogika Marii Montessori zakłada, że dziecko powinno otaczać się meblami, z których może korzystać samodzielnie. To istotne dla jego rozwoju, a także kształtującego się poczucia sprawczości. Biblioteczki Montessori zostały tak skonstruowane, by maluch mógł sięgać po książeczki bez pomocy dorosłych. Dzięki odpowiedniej wysokości półek dziecko bez problemu poradzi sobie z uporządkowaniem książek po zabawie.

Regały projektowane zgodnie z założeniami Marii Montessori umożliwiają idealne wyeksponowanie książek. Biblioteczka pozwala na układanie lektur okładką do przodu. Dzięki temu stając przed meblem, dziecko wie, po jaką książkę chce sięgnąć. Maluch nie musi umieć czytać – bez trudu rozpozna ulubioną okładkę.

3. Biblioteczka Montessori powinna być atrakcyjna

Walory użytkowe regału dla dzieci to jedno – niezwykle istotna jest ich estetyka i wykonanie. Każdy mebel, który znajdzie się w dziecięcym pokoju, musi być bezpieczny dla małego lokatora. Wybierz zatem biblioteczkę, która została zbudowana z solidnego materiału. Dzięki temu będzie stabilna, nawet jeśli maluch będzie próbował się po niej wspinać. Biblioteczka Montessori powinna mieć idealnie wykończone, zaokrąglone krawędzie, co zminimalizuje ryzyko przypadkowego skaleczenia. Takie meble oferuje np. e-sklep TuptiWood. Jakość i zgodność z obowiązującymi normami regału, który znajdziesz tu: https://tuptiwood.pl/pl/p/Biblioteczka-Regal-Montessori/215, potwierdzają liczne certyfikaty.

Ważny jest też design mebla. Dzieci lubią korzystać z elementów, które są dla nich atrakcyjne wizualnie. Najlepiej sprawdzą się więc biblioteczki, które mają dość minimalistyczną formę. Nie będą rozpraszać uwagi i doskonale wpiszą się w każdą aranżację.Licencja: Creative Commons
0 Ocena