Tulipany to kwiaty, wśród których wyróżnić można naprawdę wiele gatunków i odmian. Zastanawiasz się, które szczególnie warto posadzić w swoim ogródku? Rozważ m.in. zakup cebulek przepięknych tulipanów tarda. Czym się wyróżniają te kwiaty? Wyjaśniamy!

 

Data dodania: 2023-03-31

Wyświetleń: 114

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zobacz, czym wyróżnia się tulipan tarda

Czym jest tulipan tarda?

Warto wiedzieć, że tulipan tarda bywa także nazywany tulipanem późnym. Wynika to z faktu, iż najczęściej kwitnie dopiero w kwietniu, a nawet maju. Co ciekawe, gatunek ten pochodzi z Azji Centralnej, a dokładnie subalpejskich łąk Tien-szanu. Po raz pierwszy opisany został w latach 30. ubiegłego wieku. W 1993 r. tulipan tarda zdobył nagrodę Award of Garden Merit.

Tulipan tarda – charakterystyka

Nie wiesz, czym charakteryzuje się tulipan tarda? Otóż jest to niezwykle ciekawy gatunek wielokwiatowych tulipanów. Ma on piękne żółtobiałe kwiaty o kształcie przypominającym gwiazdę. Z kolei jego liście są błyszczące, jasnozielone i delikatnie wygięte. Na łodydze jednej rośliny zazwyczaj rozwija się około sześciu kwiatów o długości ok. 4 cm. Co ciekawe, płatki na zewnątrz mogą być wręcz zielonkawe. Interesujące jest również to, że podczas niepogody tulipany tarda zamykają się. Rozchylają swoje płatki jedynie w słońcu i wówczas pokazują intensywnie żółtą barwę.

Warto wiedzieć, że tulipan tarda doskonale sprawdza się na skalniakach oraz słonecznych rabatach i trawnikach. Niektórzy decydują się także na ich hodowlę w doniczkach. Istotne jest również to, że są to kwiaty stosunkowo łatwe w uprawie, a zarazem długowieczne. Cechuje je odporność na mróz, grzyby i choroby. Ponadto spośród innych roślin wyróżnia je wyjątkowo piękny zapach.

Uprawa tulipanów tarda

Marzysz o tulipanach tarda w swoim ogrodzie? Musisz wiedzieć, że ich uprawa nie jest szczególnie trudna. Istotne jest przede wszystkim to, aby wybrać słoneczne miejsce. Poza tym tulipany lubią żyzną i umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną glebę. Cebule należy sadzić jesienią na rabatach lub w niewielkich pojemnikach z kompostową ziemią. Zalecana głębokość to ok. 7-8 cm. Rozmnażanie tulipanów polega na oddzielaniu cebulek przybyszowych. Oczywiście, możesz wyhodować je także z nasion, ale zajmuje to ok. 7 lat. Warto także wiedzieć, że z reguły tulipany nie potrzebują dodatkowego nawożenia.

Jak widać, tulipan tarda to piękna i ciekawa odmiana. Jeśli zależy Ci na rozjaśnieniu Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na posadzenie tych kwiatów. Ich uprawa nie jest trudna, więc z pewnością dasz sobie radę i będziesz cieszyć się kolorową rabatą.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena