Dieta BARF dla psa cieszy się coraz większą popularnością. Sporo właścicieli czworonogów przechodzi na surowe mięso. Powodów jest sporo - alergie, nietolerancje pokarmowe, problemy trawienne itd. Czy rzeczywiście jest to zawsze dobre rozwiązanie? Co warto wiedzieć na temat diety BARF?

 

Data dodania: 2023-02-20

Wyświetleń: 221

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dieta BARF dla psa i wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Dieta BARF dla psa w praktyce - co musi się w niej znaleźć?

Wilki w swoim naturalnym środowisku odżywiają się przede wszystkim surowym mięsem. Według założeń diety BARF podobnie powinno być w przypadku psów.

Dieta BARF dla psa obejmuje:

- 70-80% mięsa, w tym kości i żołądki (zabroniona jest surowa wieprzowina),

- 20-30% owoców i warzyw (warzywa liściaste i korzeniowe to źródło błonnika pokarmowego, owoce powinny stanowić jedynie dodatek),

- minerały i witaminy (jod, miedź, cynk, witaminy A, D i E),

- olej zawierający kwasy tłuszczowe omega 3 (np. olej lniany, konopny lub łososiowy). 

W diecie BARF jest miejsce na surowe miejsce różnego rodzaju - drób, wołowinę, baraninę, jagnięcinę czy dziczyznę. Zabronione jest jedynie mięso wieprzowe, bo zawierać może wirus Aujeszky’ego. 

Czy dieta BARF jest odpowiednia dla każdego psa?

Eksperci zalecają karmienie surowym mięsem psów dopiero od pierwszego roku życia. W przypadku szczeniaków prowadzić to może bowiem do zaburzeń rozwojowych różnego rodzaju. U zdrowych zwierząt zmiana diety powinna przebiegać zupełnie bezproblemowo. Zazwyczaj wystarcza około tydzień, aby jelita psa przyzwyczaiły się do nowego jadłospisu. 

Co ciekawe, są psy, które nie przepadają za zapachem surowego mięsa. Wtedy należy je gotować razem z warzywami. Mowa wtedy diecie BARF light. Cieszy się ona coraz większą popularnością wśród właścicieli czworonogów.

Wspomnieć należy także o częściowej diecie BARF dla psa. To mieszanka karmy świeżej i suchej - podawana w dwóch osobnych posiłkach. Nie należy ich nigdy ze sobą łączyć, bo to prowadzi często do problemów trawiennych. Są też psy, które w ogóle tej diety nie tolerują. Wtedy konieczna jest wizyta u weterynarza. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena