Jest wiele sposobów pozwalających na oszczędzanie ciepła. Szczelne okna, termoizolacja budynków, niezasłanianie grzejników – to wszystko ma sens, ale jeszcze więcej można zyskać, stosując nowoczesne systemy rekuperacji.

 

Data dodania: 2023-02-06

Wyświetleń: 553

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rekuperacja – najskuteczniejszy sposób na oszczędzanie ciepła

Dlaczego właśnie rekuperacja może być odpowiedzią na wysokie koszty ogrzewania?

Wspomniane we wstępie sposoby zabezpieczenia przed marnowaniem ciepła mają oczywiście sens, ale pozostawiają też sporą lukę. Otóż w standardowych systemach wentylacyjnych ciepło jest marnowane w dużej mierze dlatego, że ogrzane powietrze jest odprowadzane bezpośrednio do komina wentylacyjnego. Dobrze dobrany nowoczesny system rekuperacji, czyli po prostu wentylacja z odzyskiem ciepła, pozwala w różny sposób zagospodarować jeszcze i tę energię.

Rekuperacja obiektowa i do mieszkania działają podobnie, choć oczywiście skala systemów jest różna. W obu przypadkach idea jest prosta – rekuperacja ma pozwolić na odzyskanie jak największej ilości energii cieplnej z powietrza znajdującego się u wylotu wentylacji.

Rekuperacja jest metodą niezastąpioną – oto dlaczego

Efektywne wykorzystanie źródeł ciepła, rozsądne zarządzanie zużyciem energii, dobór wspomagających metod grzewczych: to wszystko niewątpliwie ma sens i może przekładać się na konkretne oszczędności. Zawsze jednak pozostaje jeden niezabezpieczony kanał ucieczki ciepła.

Żadna inna technologia nie pozwala na odzyskanie ciepła z powietrza usuwanego z domu zgodnie ze schematem działania wentylacji. Rekuperacja do domu, do biura czy hali magazynowej przynosi oszczędności dlatego, że odzyskuje ciepło, które w pierwotnych projektach musiałoby zostać usunięte. Nie można przecież całkowicie zrezygnować z ogrzewania ani wentylacji – a to byłyby jedyne sposoby na to, żeby nie usuwać ciepła w drodze wentylowania obiektu.

Energię – nawet jeśli z pozoru wydaje się, że nie ma jej wiele – trzeba odzyskiwać.

Czy to naprawdę takie duże oszczędności?

Nie ma sensu tworzenie wzorów i szacowanie oszczędności w skali bezwzględnej, bo to, jak dużo można zaoszczędzić na sprawnych systemach rekuperacji, zależy od wielu czynników.

W pierwszym odruchu dla wielu osób są to oszczędności niewielkie: powietrze w kanale wentylacyjnym ma przecież około 20 stopni, a woda w instalacji CO co najmniej trzykrotnie więcej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawet gdyby udało się odzyskać tyle energii, że powietrze wyprowadzane z budynku zostanie ochłodzone od 5-10°C, to już będzie to ten rząd wielkości, który będzie można w dłuższej perspektywie zauważyć w kontekście kosztów energii zużytych na podgrzanie wody.

Zresztą nowoczesny system rekuperacji może zostać sprzężony czy to z własną instalacją PV, czy z nowoczesnymi systemami grzewczymi, co sprawi, że koszt eksploatacji będzie niższy, a efektywność wykorzystywania wygenerowanej energii jeszcze większa.

Jedna z najważniejszych inwestycji

Prawidłowy dobór, profesjonalny montaż i właściwy serwis rekuperatora to jedna z najważniejszych inwestycji, które można podjąć tak w domu, jak w magazynie, sklepie czy biurowcu, żeby ograniczyć koszty ogrzewania.

Choć zasadniczo wszystkie instalacje tego typu działają w bardzo podobny sposób, to ich dobór do konkretnej instalacji wentylacyjnej, ale też do budżetu przewidzianego na inwestycję, może być skomplikowany, dlatego profesjonalne doradztwo w tym zakresie przydaje się nawet ekspertom. Nie można bowiem zapominać, że choć zasada działania pozostaje ta sama, to technika postępuje naprzód i rekuperatory stopniowo stają się coraz bardziej wydajne, więc znajomość najnowszych ofert producentów może się okazać bardzo cenna.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena