Bogactwo dostępnych materiałów, deseni i faktur pozwala dopasować krzesło tapicerowane do niemal każdego wnętrza, a tym samym stworzyć wrażenie spójnej, profesjonalnej kompozycji kolorów i kształtów. Niewątpliwą zaletą krzeseł tapicerowanych jest ich wygoda. Miękkie siedzenie i wyłożone materiałem oparcie może stanowić miłą alternatywę dla spożywania posiłku na drewnianych krzesłach. Krzesła tapicerowane budzą czasem obawę o trudności z utrzymaniem ich w czystości. Wszystko zależy jednak od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Przy odpowiedniej pielęgnacji krzesła tapicerowane będą ozdobą jadalni na długie lata.
Do jakiego wnętrza pasują krzesła tapicerowane?
Pojęcie krzeseł tapicerowanych jest niezwykle pojemne. Mieści się w nich wiele form, materiałów, kształtów i stylów. Krzesło tapicerowane nowoczesne w intensywnym odcieniu różu, na czarnych metalowych nogach z pewnością wpisze się w nowoczesne, awangardowe wnętrze. Trafi też w gusta miłośników stylu pop art. Klasyczne szare krzesło o prostej formie na prostych białych nogach, tapicerowane szarym pikowanym materiałem będzie świetnie komponowało się z klasycznym wnętrzem. Z kolei opływowe krzesło z patchworkowej tkaniny z wygodnymi oparciami wpisze się w styl skandynawski. Miłośnicy stylu glamour mogą podkreślić styl swojego wnętrza beżowymi krzesłami z eleganckiego weluru na czarnych nogach wykończonych złotem. Krzesła tapicerowane industrialne świetnie sprawdzą się we wnętrzu loftowym. Krzesła tapicerowane to naprawdę ogrom dekoracyjnych możliwości. Mogą korespondować zarówno z ogólną stylistyką wnętrza, jak i współgrać z innymi tekstyliami obecnymi w pomieszczeniu. Efekt „wow” jest w zasięgu ręki, więc podczas urządzania jadalni warto rozważyć zakup tapicerowanych krzeseł.
Tapicerowane krzesła – jak je pielęgnować?
Mitem jest przekonanie, że krzesło tapicerowane nie powinno stać w jadalni w obawie o plamy od jedzenia. Krzesła tapicerowane wykonane są z solidnych materiałów coraz łatwiejszych do utrzymania w czystości. Technologia materiałów tapicerskich jest coraz lepsza, a tym samym odporność na plamy – większa. Przy odpowiednim sposobie i częstotliwości czyszczenia nie będą nosiły śladów użytkowania przez długie lata. Trzeba jednak mieć świadomość, z jakiego materiału są wykonane krzesła tapicerowane. Ekoskóra jest materiałem, który świetnie sprawdzi się w jadalniach nawet obleganych przez małe dzieci oraz czworonogi. Wystarczy po zabrudzeniu wytrzeć je mokrą ściereczką. Warto pamiętać, że ekoskóra jest podatna na przetarcia, od czasu do czasu można więc zastosować specjalny preparat, który zapewni jej miękkość i większą wytrzymałość. Jeśli urzekły Cię krzesła tapicerowane welurowe lub wykonane z aksamitu, ostrożnie używaj detergentów. W delikatne materiały łatwo wdzierają się kurz i okruszki, więc podczas pielęgnacji warto pamiętać o odkurzaniu tapicerek. Krzesła tapicerowane skandynawskie wykonane są z grubych tkanin odpornych na zabrudzenia. Do ich pielęgnacji wystarczy mokra ściereczka, a sporadycznie można zastosować delikatne detergenty do czyszczenia tapicerek. Najważniejsza jest jednak świadomość, z jakiego materiału wykonane są krzesła. Od niego zależy rodzaj pielęgnacji. Przed pierwszym czyszczeniem upewnij się, z czym masz do czynienia.
Krzesło tapicerowane – ozdoba wielu pomieszczeń
Krzesła tapicerowane nowoczesne często wybierane są jako ozdoba jadalni. Nadają wnętrzu przytulnego charakteru, są też bardzo wygodne. Zarówno w przypadku tapicerowanego siedziska, jak i krzesła, w którym materiał pokrywa również oparcie. Krzesła tapicerowane są na tyle atrakcyjne wizualnie, a przy tym wygodne, że mogą stanowić alternatywę dla fotela w salonie. Rozłożyste tapicerowane krzesło z podparciem na łokcie zajmuje mniej miejsca niż fotel, a może być równie wygodnym miejscem do czytania książki lub oglądania filmu, co klasyczny fotel uszak. Krzesła tapicerowane nowoczesne sprawdzą się również w kuchni.