Do działań administracji państwowej w różnych krajach należy między innymi prowadzenie rejestru osób pracujących i odprowadzających podatki. W Niemczech jednym ze stosowanych w tym celu narzędzi jest numer identyfikacyjny Steuernummer. Wymagany jest on przez wiele państwowych urzędów, a dodatkowo znacznie upraszcza procedury związane z działalnością gospodarczą czy rozliczeniem podatkowym. W jakich sytuacjach konieczny jest Steuernummer? Jak sprawdzić i gdzie go uzyskać? 

Data dodania: 2022-11-24

Wyświetleń: 265

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najważniejsze informacje o numerze identyfikacji podatkowej w Niemczech – sprawdź, co trzeba wiedzieć

Podpowiadamy w naszym poradniku.

Czym jest Steuernummer?

Numer identyfikacji podatkowej – po niemiecku Steuernummer, zapisywany też jako St.-Nr – to odpowiednik polskiego numeru NIP. Jest on nadawany każdej osobie, która chociaż raz złożyła deklarację w niemieckim urzędzie skarbowym (niem. Finanzamt). Ten sam urząd nadaje go od 2007 roku wszystkim osobom, które pojawiły się w tamtejszym systemie podatkowych w charakterze interesantów. Co ciekawe, numer ten nadawany jest indywidualnie, jednak w przypadku małżeństw nadaje się numer wspólny.

Steuernummer – jak sprawdzić?

Polacy pracujący w Niemczech potrzebują zazwyczaj trochę czasu, by oswoić się z tamtejszym systemem podatkowym, a w zdobywaniu informacji wykorzystują internet/ W tym kontekście jednym z częściej wpisywanych do przeglądarki zapytań jest „Steuernummer jak sprawdzić”. Przychodzimy więc z jasną odpowiedzią. Jeśli niemiecki podatnik, w tym również Polak, dysponuje jakąkolwiek korespondencją z urzędem skarbowym w Niemczech, może łatwo sprawdzić swój Steuernummer. Znajduje się on w lewym górnym roku każdego oficjalnego pisma od Finanzamtu. W sytuacji, kiedy nie ma możliwości sprawdzenia w taki sposób, można zawsze skontaktować się telefonicznie z Centralnym Urzędem Podatkowym.

Warunki uzyskania numeru identyfikacji podatkowej

Jak już zaznaczyliśmy, Steuernummer jest nadawany już w trakcie pierwszego kontaktu z urzędem skarbowym. Jeśli jednak nadal nie miało to miejsca, pracownik może samodzielnie o niego wystąpić. W tym celu należy skontaktować się z Finanzamtem za pośrednictwem odpowiedniego pisma. Posiadanie numeru identyfikacji podatkowej pozwala sprawnie przeprowadzić proces rozliczenia się z podatku dochodowego po zakończeniu roku podatkowego – numer identyfikacji podatkowej jest w tym niezbędny. Na tej podstawie Finanzamt analizuje dokumenty, a także wydaje decyzję dotyczącą rozliczenia.

Numer identyfikacji podatkowej składa się z 10 lub 11 cyfr, ich dokładna liczba jest uzależniona od konkretnego landu. Każda cyfra znajdująca się w tym numerze ma ustalone znaczenie. Dwie pierwsze to kod landu, w jakim znajduje się urząd, a ten uzależniony jest od miejsca zamieszkania. Trzy lub cztery kolejne to informacja o rejonie wewnątrz landu, a cztery ostatnie to indywidualny numer identyfikacyjna.

Kiedy należy posiadać numer identyfikacji podatkowej?

Numer identyfikacji podatkowej jest niezbędny do przeprowadzania rozliczenia z urzędem podatkowym zarówno w przypadku indywidualnych podatników, jak i osób prowadzących firmy. Numer nadawany jest raz w życiu i obowiązuje aż do śmierci. Należy jednak pamiętać, że numer może ulegać zmianie wraz z przeprowadzką, kiedy zmienia się rejon lub land i zmienia się jego oznaczenie cyfrowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena