Spoglądając na balkony w blokach czy domach jednorodzinnych, bardzo często można zauważyć, że ich krawędzie pokryte są korozją. Zjawisko to nie jest jednak wyłącznie problemem estetycznym, ale także objawem tego, że zastosowana obróbka blacharska balkonu została wykonana niepoprawnie lub – co gorsza – z użyciem nieodpowiedniego materiału, jakim jest blacha. Dlaczego blacha na balkonie w strefie okapowej to nie najlepszy pomysł? O tym poniżej.

Data dodania: 2021-10-14

Wyświetleń: 563

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Obróbka blacharska balkonu, czyli korozje i systematyczne renowacje balkonu i tarasu

Dlaczego obróbka blacharska balkonu jest nieodpowiednim rozwiązaniem?

Stosowane powszechnie jeszcze do niedawna okucia balkonu blachą miały za zadanie odprowadzać wodę poza konstrukcję, zapobiegając tym samym jej zamykaniu. Jak jednak pokazała praktyka materiał, z jakiego były one wykonywane, nie sprawdza się w tej roli. Blacha stosowana na balkonach pomimo tego, iż jest ocynkowana, ulega bowiem korozji, a przyczyn tego zjawiska jest co najmniej kilka. 

Pierwszą z nich jest współczesny proces produkcji blachy ocynkowanej, który na przestrzeni lat zmienił się. W efekcie obecnie wykonywane z niej okucia balkonu nie są już tak odporne na działanie wody i czynników niszczących doprowadzających do jej korodowania. 

Kolejnym powodem, przez który lepiej zrezygnować z wykonywania okucia balkonu blachą jest sposób jej montażu. Mocowana jest ona bowiem zazwyczaj z użyciem papy termozgrzewalnej, która chroni ją wyłącznie jednostronnie. W wyniku tego styka się ona z podłożem betonowym, które w połączeniu z wilgocią oraz zawartym w powietrzu CO2 wchodzi z nią w reakcję chemiczną, doprowadzając tym samym do jej korodowania. 

Ponadto parametry blachy sprawiają, że wykonanie z niej w pełni szczelnej strefy okapowej jest niemal niemożliwe ze względu na konieczność zastosowania mocowania na zakładkę, które przerywa ciągłość blachy. Trudno z jej użyciem uzyskać także odpowiedni kształt okapnika, który powinien posiadać kapinos ułatwiający spływanie po nim wody. 

Jakimi problemami może skutkować zastosowanie blachy na balkonie?

Korozja blachy na balkonie to jednak niejedyne problemy, które mogą wyniknąć z jej zastosowania w strefie okapowej. Zwłaszcza, jeśli sposób jej montażu lub skorodowane fragmenty doprowadzają do braku szczelności w tym obszarze. W takiej sytuacji dochodzić może bowiem do między innymi:

  • zamakania konstrukcji posadzkowej balkonu, a w efekcie jej kruszenia się w wyniku rozsadzeń termicznych,
  • zamakania ścian znajdujących się pod balkonem i powstawania wykwitów pleśni lub grzybów w pomieszczeniach przylegających do nich,
  • odparzeń tynków,
  • odspajania płytek oraz ich odpadania, 
  • zamszenia obróbki blacharskiej balkonu. 

Każdy z tych problemów możliwy jest natomiast do usunięcia jedynie poprzez przeprowadzenie remontu konstrukcji z zastosowaniem nowych okapników balkonowych, które tym razem będą o wiele skuteczniejsze niż blacha ocynkowana.

Jakie rozwiązanie wybrać zamiast blachy do obróbki blacharskiej balkonu?

Skoro już wiadomo, że blacha na balkonie pełniąca funkcje okapnika nie jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na fakt, iż nie zapewnia ona pełnej szczelności w tym obszarze, powstaje pytanie, co zastosować zamiast niej. Odpowiedzią na nie są natomiast systemowe obróbki blacharskie balkonów, które znaleźć można, chociażby w sklepie internetowym Balkony-tarasy 24

Tego typu rozwiązanie przede wszystkim cechuje się gotowym, odpowiednio wyprofilowanym kształtem, który ułatwia jego poprawne zamontowanie, a także odprowadzanie wody z powierzchni balkonu oraz warstwy znajdującej się pod płytkami. Dodatkowo wykonywane są one z aluminium, które pokrywane jest specjalną powłoką, dzięki temu są one w pełni odporne na korozję, również tą powstającą w wyniku reakcji chemicznych, do której dochodzi w przypadku montażu okapników bezpośrednio na betonowej warstwie posadzkowej. Do ich zalet oprócz tego zaliczyć można także:

  • kilka wariantów do wyboru dopasowanych do różnorodnych technologii wykańczania powierzchni posadzkowych, 
  • możliwość zakupienia ich w wersji przystosowanej do montażu rynny, 
  • brak konieczności samodzielnego docinania czy doginania materiału, który jest już gotowy do montażu w postaci profili prostych oraz narożników. 

Decydując się na gotowe obróbki balkonowe, należy jednak pamiętać o tym, że pomimo swoich zalet wymagają one również stosowania się do wytycznych związanych z obrabianiem krawędzi balkonu. Wobec tego powinny być one montowane na suchych, równych podłożach, które mają odpowiedni spadek, a wszelkie elementy systemowej obróbki blacharskiej balkonu powinny być uszczelnione z użyciem zalecanych przez producenta materiałów. 

Podsumowanie

Jak więc widać blacha na balkonie wykorzystywana, jako okapnik, zamiast spełniać swoją funkcję może wyłącznie doprowadzać do wielu poważnych problemów, które w efekcie mogą skutkować nawet uszkodzeniem konstrukcji oraz samego budynku, do którego ona przylega. Dlatego też najlepiej z nich zrezygnować na rzecz systemowych obróbek blacharskich balkonów, które są nie tylko w pełni odporne na korozję, ale także o wiele łatwiejsze w montażu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena