Nasza potrzeba światła zależy przede wszystkim od pomieszczenia. Nieco inne oczekiwania będziemy mieli względem kuchni, a inne w stosunku do salonu. Czy kinkiet sprawdzi się w różnych zadaniach?

Data dodania: 2020-07-15

Wyświetleń: 611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kinkiet to ozdoba czy realne źródło światła?

Przygotowanie potraw wymaga precyzyjnego i mocnego światła. Najważniejsze w tym zakresie jest bezpieczeństwo. Jeżeli potrawy komponujemy na spotkanie z gośćmi, to raczej unikać będziemy mroku podczas biesiadowania, chyba że umówiliśmy się na oglądanie filmu. W łazience potrzebne jest jasne światło, które przyda się podczas golenia lub nakładania makijażu, ale także bardziej subtelne podczas relaksującej kąpieli. Z kolei w sypialni występować mogą nawet trzy rodzaje światła: główne, do czytania i ozdobne. Rozwiązaniem, które sprosta tym wyzwaniom, jest kinkiet.

Praktyczne zastosowanie

Kinkiety instalujemy najczęściej na ścianie. Niegdyś służyły przede wszystkim do oświetlenia miejsca pracy przy biurku. Przeznaczenie to determinowało ich niewielkie rozmiary. Współczesne kinkiety przybierają różne kształty i spotkać je można w wielu gabarytach. Dzięki temu rozwinęły się ich funkcje i miejsca, gdzie są wykorzystywane. Zwykle pełnią funkcję oświetlenia uzupełniającego bądź dekoracyjnego. Znaleźć je można w miejscach, gdzie nie zmieści się duży żyrandol lub lampa. Kinkiety powstały z pobudek czysto praktycznych, dlatego nie można zapominać o funkcji kierunkowej światła. Świetnie sprawdzą się nad łóżkiem, biurkiem, lustrem, a nawet w kuchni. Konkretny wybór powinien być powiązany przede wszystkim z przeznaczeniem i miejscem instalacji. Od tego zależeć będzie rodzaj wykorzystanych materiałów, jego wielkość, a także rodzaj generowanego światła.

Gustowne wnętrze

Przy instalacji źródeł światła warto pomyśleć o niezależnych obwodach. Dzięki temu konkretnymi włącznikami będziemy w stanie uruchomić interesującą nas instalacje. Przekłada się to na używanie oświetlenia według potrzeb. Na wizytę gości zapalimy światło ogólne i uzupełniające w postaci kinkietów. Jednak, gdy będziemy chcieli zdrzemnąć się po trudach dnia, lepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie samych kinkietów. Ich delikatne światło będzie sprzyjało odpoczynkowi, a w dodatku tworzyć będzie specyficzny klimat. Instalacje te świetnie nadają się do pokreślenia pewnych elementów wystroju. Dla jednych będą to zdjęcia bliskich umieszczone przy schodach lub holu, a dla kogoś innego ulubione obrazy. Dzięki temu możemy się poczuć, jak w prywatnej galerii sztuki, gdzie prezentowane są najrzadsze eksponaty. Ponadto wygląd różnego rodzaju modeli sprawia, że nasza domowa przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru. Może to być stylowy ciosany kryształ albo model futurystyczny o nietypowym.

 

Jaki rodzaj kinkietu wybrać?

Przeznaczenie jest tutaj kluczowe. Inne materiały i systemy bezpieczeństwa będą potrzebne w wypadku kinkietu instalowanego na zewnątrz, a inne wewnątrz domu. Z kolei te w pomieszczeniach również powinny spełniać określone wymagania. Modele montowane w pobliżu źródeł wody albo pary wodnej powinny spełniać normy bezpieczeństwa. Stopień ochrony powinien być nie mniejszy niż IP44, co przekłada się na zabezpieczenie przed przedmiotami o średnicy od 1 mm oraz wodą, a także śniegiem. Wybierając kinkiet, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem i funkcją jaką ma pełnić. Jeżeli potrzebujemy światła do pracy lub czytania, to niech będzie to rozwiązanie punktowe o mocy 40 W umieszczone np. w dwóch punktach. Z kolei, gdy kinkiet ma być ozdobą lub uzupełnieniem głównego światła, to jego moc może być mniejsza np. 15 W, ale rozmieszczona w kilku lub kilkunastu żarówkach.

Współczesne kinkiety dają wiele możliwości aranżacji wnętrz. Pełnią zarówno funkcje praktyczne, jak i ozdobne. Warto pamiętać o wyborze odpowiednich modeli do celów, jakie mają realizować. Dzięki temu możemy stworzyć wyjątkową atmosferę na romantyczny wieczór lub zapewnić sobie źródło światła do pracy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena