Golden Retriever i Labrador Retriever to rasy psów, które podbiły serca psiarzy na całym świecie. Zobacz za co łączy a co dzieli te kochane psy.

Data dodania: 2020-03-11

Wyświetleń: 505

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Golden Retriever i Labrador to rasy psów, które są do siebie bardzo podobne zaczynając od nazwy „Retriever”, przez wspólne cechy na morfologii kończąc. Wiele osób nadal nie potrafi odróżnić tych psów. W tym artykule przedstawione zostały podobieństwa i różnice obu ras.

Historia Labrador Retrievera

Pochodzenie tej rasy nie jest jasno udokumentowane. Mówi się, że została zapoczątkowana w Nowej Fundlandii w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador w Kanadzie. Stamtąd pochodzą pierwsze osobniki bardzo podobne eksterierowo do Labradora. Inni zauważają , że rasa tak ma pewne cechy wspólne z San Juan Spanielami oraz angielskimi, portugalskimi i irlandzkimi psami dobrze pracującymi w wodzie. W XIX wiecznej Anglii Labrador Retriever zaczął odgrywać znaczącą rolę podczas polowań. Płk Peter Hawker i hrabia Malmesbury zaczyna go wystawiać w próbach polowych. To ten osobnik stał się protoplastą tej rasy. W 1916 r. założono pierwszy klub rasy: „Labrador Retriever Club”.

Historia Golden Retrievera

W XIX w w Szkocji Lord Tweedmouth zaczął selekcjonować swoje psy aby stworzyć wyjątkową rasę: chętną do pracy z człowiekiem, nie bojącą się wody i trudnych warunków atmosferycznych. W tym celu połączył żółtego retrievera z wodnym spanielem Tweed. Otrzymane szczenięta krzyżował z innymi rasami takimi jak ogar i seter irlandzki. W 1913 roku po raz pierwszy żółty pies myśliwski został uznany za rasę przez Kennel Club UK a w w 1920 roku narodził się Golden Retriever.Zarówno Golden jak i Labrador należą do bardzo przyjaznych człowiekowi ras psów.

Golden Retriever i Labrador Retriever chociaż są stosunkowo podobnymi rasami pod względem eksterieru, to istnieje kilka cech różniących te psy.

Różnice fizyczne między Labradorem a Goldenem.

Wygląd Labrador Retrievera

Labrador Retriever to pies mocnej budowy, o średnim wzroście, harmonijny i proporcjonalny w każdym szczególe. Wysokość samca w kłębie to 56 do 57 cm a samic 54 do 46 cm. Umaszczenie występuje zawsze jednolite. Jest to czerń, brąz wątrobiany lub czekoladowy i kremowy zwany biszkoptowym. Sierść jest gładka, szorstka i krótka z gęstym nieprzemakalnym podszerstkiem. Labrador z racji tego, że ma tendencje do gubienia większej ilości sierści niż Golden powinien być szczotkowany codziennie. Oczy u labradora mogą być brązowe w rożnych odcieniach.

Wygląd Golden Retrievera

Podobnie jak labrador, Golden jest psem średniej wielkości o harmonijnym i mocnej budowie. Rozmiar samca w kłębie to 56 do 61 cm a samic 51 do 56 cm. Tak więc bywają osobniki wyższe niż labradory. W umaszczeniu Labradora i Goldena występują istotne różnice. Labrador mógł występować w trzech kolorach natomiast Golden ma szatę złotą w różnych odcieniach. Od jasno kremowej do koloru ciemnego złota. Sierść Goldena jest jedwabiście gładka, falista z charakterystycznymi piórami na „portkach” i przednich łapach. Goldeny jak i Labradory zrzucają sierść dwa razy do roku. Oczy Goldena są zawsze ciemnoczekoladowe. Obecnie występują dwie linie hodowlane Golden Retrievera: angielska i amerykańska z kanadyjską.

Charakter Labrador Retrievera

Temperament Labradora jest niezwykły. To bardzo inteligentny pies lojalny i towarzyski. Wyróżnia się niezwykłą cierpliwością wobec dzieci. Jest bardzo zrównoważony i łagodny wobec ludzi i innych gatunków zwierząt. Nie nadaje się na stróża ponieważ wszystkich ludzi traktuje po przyjacielsku. Labrador uwielbia wodę i nie przepuści żadnej okazji do kąpieli. Labrador to pies wszechstronny dobrze odnajdujący się w nowych sytuacjach. Z racji silnej budowy pies ten może być wykorzystywany do szukania i ratowania ludzi w trudnym terenie. Jego dobry zmysł węchu pozwala mu odnajdywać narkotyki, materiały wybuchowe, zagubione przedmioty dlatego wykorzystywany jest często przez służby mundurowe. Pies ten nie jest odporny na hałasy, powinien być do tego przygotowywany od wieku szczenięcego. Bez tych treningów staje się nerwowy i szczekliwy.

Charakter Golden Retrievera

Golden Retriever ma temperament podobny do Labradora. Jak każdy retriever jest skory do pracy z człowiekiem. Niezwykle delikatny wobec dzieci, toleruje inne zwierzęta w swoim otoczeniu. Jest psem inteligentnym, posłusznym, o niezwykłych predyspozycjach do pracy. Według klasyfikacji Stanleya Corena jest to czwarta najbardziej inteligentna rasa na świecie. To psy bardzo wrażliwe. Wymagają dużo uwagi ze strony właściciela. Bez długich spacerów staja się nerwowe i niespokojne. Goldeny uwielbiają wodę i są doskonałymi pływakami. Niezwykle zręcznie aportują z wody. Goldeny są bardzosocjalne dlatego nowe sytuacje nie napawają ich stresem i z łatwością aklimatyzują się w nowych warunkach.

Różnice i cechy wspólne między labradorem a Goldenem

Obie rasy mogą mieszkać w małym mieszkaniu pod warunkiem zapewnienia im przynajmniej trzech spacerów dziennie co daje w sumie ok 2 godz. zabaw i ruchu.

Oba psy wspaniale dogadują się z dziećmi, są nieocenionymi towarzyszami ich zabaw. Natomiast Golden z racji swojej delikatniejszej postury i ruchów jest właściwszy dla małych dzieci.

Chociaż obie rasy są bardzo inteligentne Golden wymaga większej uwagi przy szkoleniu i potrzebuje większej stymulacji rozwojowej umysłu.

Po osiągnięciu dojrzałości Labrador bywa bardziej hałaśliwy, ma większą tendencję do oszczekiwania niż Golden, który jest spokojniejszy. Przy szkoleniu należy zwrócić na to baczną uwagę.

Oba psy żyją ok 10 lat, nie mniej jednak to starszych labradorów bywa więcej niż Goldenów.

Psy te mają podobne choroby o podłożu genetycznym jednak to Golden Retriever z racji swojej postury mniej choruje na stawy niż labrador. Choroby oczu występują tak samo u obu ras. Objawiają się w każdym wieku dlatego ważne są wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Labrador przejawia też większą tendencje do otyłości. Labradory kochają jeść dlatego w tym przypadku stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety jest konieczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena