Mała architektura to termin z którym spotykamy się niemal codziennie. Pojawia się on zwłaszcza często w kontekście zagospodarowania przestrzennego w terenach miejskich, parkach i innych miejscach. Co on jednak właściwie oznacza? Jakie są rodzaje małej architektury? Jakie regulacje prawne odnoszą się do tego rodzaju budowli?

Data dodania: 2019-12-01

Wyświetleń: 479

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co oznacza mała architektura?

Czym jest mała architektura?

Zdefiniowanie małej architektury początkowo wydaje się łatwe, ale głębsze przyjrzenie się tematowi znacznie utrudnia zadanie. Według popularnej mała architektura to niewielkie obiekty, lub ich zespoły,których głównym zadaniem jest zagospodarowanie danej przestrzeni. Mogą to być więc na przykład obiekty w parku, takie jak fontanna, czy pomnika, też przeróżne obiekty użytkowe – wiata śmietnikowa, czy nawet trzepak. Do małej architektury zalicza się jednak również niewielkie budynki, takie jak na przykład kapliczki. Sprawy nie ułatwia również ustawodawca, który nie wyjaśnia tej kwestii sposób wyczerpujący.

Rodzaje małej architektury?

Do małej architektury zalicza się wszelkiego rodzaju obiekty stanowiące część urządzenia ogrodów i parków. Będzie to na przykład zatem fontanna, altana ogrodowa, pergola, a czasami nawet parkowa ławka – o ile jest konstrukcją murowaną, umieszczoną w danym miejscu w sposób trwały. Obiektem małej architektury może być również w niektórych okolicznościach parkowa brama.
Osobną kategorią są obiekty natury religijnej, a więc wszelkiego rodzaju kaplice i kapliczki, przydrożne krzyże i figury. Pojęcie małej architektury obejmuje również obiekty użytkowe. Oprócz wspomnianego wcześniej trzepaka, czy wiaty śmietnikowej mogą to być również: piaskownica, huśtawka i wiele innych obiektów.

Mała architektura i prawo

Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie o to, jak się ma pojęcie małej architektury do prawa budowlanego. Według przepisów budowlanych należy odróżnić obiekty budowlane, od obiektów małej architektury. Te pierwsze wymagają pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia, te drugie z kolei nie. Dlatego właśnie przed budową warto jest zastanowić się, w jaki sposób zdefiniowany może być dany obiekt. Szczególną trudność sprawiają zwłaszcza ogrodzenia. Jeżeli ogrodzenie wybudowane zostaje na pustej działce, a jego wysokość przekracza 1,20 metra, należy interpretować je jako obiekt budowlany i dokonać zgłoszenia przed rozpoczęciem budowy. W innych przypadkach nie  ma takiej konieczności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena