Wybierając tapetę do domu czy mieszkania, warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor czy deseń, ale również na materiał, z którego jest wykonana. Ma on bardzo duży wpływ na trwałość i wytrzymałość dekoracji. Wśród najpopularniejszych rodzajów tapet znajdziesz modele flizelinowe, winylowe i samoprzylepne.

Data dodania: 2019-07-10

Wyświetleń: 565

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Tapety flizelinowe, winylowe i samoprzylepne – którą wybrać?

Czym się różnią? Którą wybrać? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Nieco zapomniane w ostatnich latach tapety ścienne znowu wracają do łask. Stanowią szybki i ekonomiczny, a jednocześnie estetyczny sposób wykończenia mieszkania. Wykorzystując ten typ dekoracji, możesz samodzielnie odmienić wygląd mieszkania, nie narażając domowego budżetu na duże obciążenia. Za pomocą dobrze dobranej tapety możesz uzyskać efekt dodatkowej przestrzeni i optycznie powiększyć wnętrze – jest to prosta, ale skuteczna sztuczka, którą możesz wykorzystać, jeżeli mieszkasz w lokalu mniejszym metrażu. Wykorzystując tapetę, możesz także stworzyć przytulną, domową atmosferę lub podkreślić charakter bądź zainteresowania mieszkańca danego pokój. Różnorodność wzorów dostępnych na rynku ułatwia znalezienie modelu dopasowane do wymagań domowników. Podczas zakupów warto również zwrócić uwagę na materiał, który wykorzystany został do produkcji tapety – ma on istotny wpływ na funkcjonalność i wytrzymałość dekoracji. Oto porównanie najpopularniejszych rozwiązań.

Tapety flizelinowe

Flizelina to włóknina otrzymana w wyniku termicznego połączenia bądź sklejenia włókien syntetycznych (np. polipropylenowych). Materiał ten powszechnie stosowany jest w przemyśle odzieżowym. Flizelina z dodatkiem celulozy wykorzystywana jest również jako podłoże tapet ściennych. Dzięki swoim właściwościom materiał ten doskonale sprawdza się w tej roli. Wysoka gęstość flizeliny sprawia, że jest ona odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne: rozdarcia, rozcięcia czy zarysowania. Tapety flizelinowe doskonale sprawdzą się więc w przedpokojach czy pokojach dziecięcych. Wykorzystanie gładkiego materiału celulozowo-flizelinowego umożliwia osiągnięcie eleganckiego, matowego efektu. Ogromną zaletą tapet tego typu jest prosty montaż, który nie wymaga zatrudnienia specjalistów czy użycia dodatkowych narzędzi i materiałów. Tapety flizelinowe może przymocować do ściany za pomocą kleju montażowego. Co ważne, również demontaż nie powinien przysporzyć większych kłopotów – po odklejeniu tapety, na powierzchni ściany nie zostają widoczne ślady.

Tapety winylowe

Tapety winylowe powstają w wyniku naniesienia warstwy winylu na podkład flizelinowy. Wykorzystanie powłoki winylowej sprawia, że tapeta jest odporna na niekorzystne działanie wilgoci – kontakt z wodą nie spowoduje marszczenia się czy odklejania. Modele winylowe sprawdzą się więc w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza – np. w kuchni czy w łazience. Co ważne, powłoka z tworzywa sztucznego może być czyszczona za pomocą wody i delikatnych detergentów bez ryzyka uszkodzenia. Tapety winylowe mogą być bez obaw wykorzystane w pokojach dziecinnych, w których ściany są szczególnie narażone na zabrudzenie. Istotną zaletą tapet tego typu jest również odporność na działanie promieniowania słonecznego – pod wpływem światła tapety winylowe nie blakną, a ich kolory pozostają intensywne przez długie lata. Ponadto tapety winylowe są łatwe w montażu – aby umieścić je na ścianie, wystarczy najprostszy klej montażowy.

Szeroki wybór tapet winylowych dostępny jest w ofercie Decor Mint: https://www.decormint.com/pl/tapety-winylowe. Jeżeli potrzebujesz zmiany w Twoim najbliższym otoczeniu, za ich pomocą możesz nadać domowym wnętrzom zupełnie nowego charakteru. W asortymencie sklepu internetowego znajdziesz modele, które sprawdzą się w eleganckiej sypialni, tradycyjnej jadalni, minimalistycznej kuchni czy salonie urządzonym w stylu skandynawskim.

Tapety samoprzylepne

Bazą tapet samoprzylepnych jest tkanina, której spodnia warstwa fabrycznie nasączona jest klejem. Takie rozwiązania sprawia, że montaż tapety tego typu nie jest skomplikowanym zadaniem i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Kleje stosowane w tapetach samoprzylepnych są na tyle trwałe, że możliwe jest kilkukrotne odklejenie i przyklejenie tapety – pozwala to skorygować ewentualne niedociągnięcia, które powstały przy pierwszym nałożeniu tapety na ścianę. Co ważne, po odklejeniu dekoracji na powierzchni ściany nie pozostają ślady czy zabrudzenia. Tapety samoprzylepne są więc doskonałą propozycją dla wszystkich osób, które poszukują nowych rozwiązań, nie boją się zmian, lubią eksperymentować i bawić się wystrojem mieszkania. Za ich pomocą błyskawicznie możesz odświeżyć charakter wnętrz.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena