Żeglowanie na Bałtyku stało się popularne kilkanaście lat temu. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze firmy, które oferowały nam czarter jachtów. Bałtyk tym samym zaczął być popularny u Polskich jak też zagranicznych turystów i miłośników żeglowania.

Data dodania: 2019-06-22

Wyświetleń: 627

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Żeglowanie wokół Trójmiasta

Udajemy się w rejs.

Zanim jednak znajdziemy się na wodzie, powinniśmy zadbać o kilka niezwykle ważnych szczegółów i zaplanować cały rejs. Przede wszystkim musimy mieć oczywiście jacht. Ten możemy kupić, ale jest to niezwykle drogi zakup lub skorzystać z możliwości, jakie daje czarter. Bałtyk jest morzem spokojnym a żeglowanie po nim niezwykle przyjemne i stosunkowo proste. Dlatego czarterowany jacht nie musi być tym najdroższym i najlepiej wyposażonym. Warto jednak zadbać o swoją wygodę. Wybierzmy jacht z odpowiednią liczbą kabin i co najważniejsze łazienek. Jeśli udajemy się w rejs ze swoimi przyjaciółmi, musimy zadbać o to, aby każda rodzina miała swoją łazienkę. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie trasy rejsu. Musimy to zrobić, zanim wybierzemy się w sam rejs. Na wodzie nie ma miejsce na improwizacje, a jeśli do niej dopuścimy, to musimy mieć świadomość konsekwencji. W najlepszym wypadku zmarnujemy wiele czasu, zastanawiając się gdzie właściwie chcemy płynąc, a w najgorszym możemy znaleźć się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej naszemu życiu.

Gdzie żeglować?

Bliskość miast położonych wokół Zatoki Gdańskiej zachęca do żeglowania między nimi. Dodatkowo znajdziemy tam pełną infrastrukturę niezbędną do wygodnego żeglowania. Zatoka Gdańska umożliwia zarówno kilkugodzinną żeglugę, jak i kilkunastodniowe rejsy opływające półwysep helski i kończące się w zlokalizowanych nad otwartym morzem marinach we Władysławowie i Łebie. Tylko na terenie samego Trójmiasta znajdziemy kilka marin, w których możemy zacumować jacht i udać się lądem na wycieczkę. Samo wpłynięcie do centrum Gdańska może być dla uczestników rejsu olbrzymią atrakcją. Kanał portowy, którym będziemy się przemieszczali, pozwoli nam na obejrzenie Westerplatte czy Twierdzy Wisłoujście. Musimy jedynie pamiętać, że w wysokim sezonie możemy mieć problemy ze znalezieniem miejsca, w którym będziemy mogli zacumować wyczarterowany jacht. Upewnijmy się też czy w danym czasie nie odbywa się jakiś zlot jachtowy, w którego trakcie dana przestrzeń może zostać po prostu zamknięta dla prywatnych jednostek pływających. Z Gdańska możemy też udać się bezpośrednio do Zatoki Puckiej. Tutaj żegluga jest utrudniona ze względu na dość płytkie wody. Dlatego odpowiednio wcześniej należy zaopatrzyć się w stosowne mapy, które zagwarantują nam bezpieczne żeglowanie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena