Postęp technologiczny sprawia, że w codziennym życiu możemy liczyć na wiele ułatwień. Dotyczy to nie tylko dostępu do wiedzy, ale również tak prozaicznych czynności, jak dojazd do pracy, jedzenie czy sprzątanie. Kiedyś musieliśmy chodzić pieszo lub jeździć konno, rozpalać ognisko, by podgrzać obiad, a do sprzątania służyła nam kij ze szmatą na jednym końcu. 

Data dodania: 2019-05-30

Wyświetleń: 788

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mopy parowe do paneli - czym się charakteryzują?

Dziś korzystamy z samochodów i komunikacji miejskiej, jedzenie możemy podgrzać w dwie minuty w mikrofalówce, a coraz więcej osób decyduje się na kupno mopa parowego. Właśnie tym ostatnim wynalazkiem zajmiemy się w dzisiejszym tekście. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie ma on zalety i czy warto z niego korzystać, to zapraszamy do lektury!

By żyło się łatwiej – wynalezienie mopa

Sprzątanie to żmudne zajęcie, za którym nikt z nas szczególnie nie przepada. Mycie podłóg na kolanach było nie tylko męczące, ale i niezdrowe (mogło prowadzić do schorzeń kolan i problemów z kręgosłupem) – dlatego właśnie wymyślono mopa. Kij zakończony frędzlami szybko zdobył popularność, pozwalał bowiem na czyszczenie podłóg nie tylko w wygodniejszej pozycji (na stojąco), ale również szybciej – dało się to odczuć, gdy wprowadzono na rynek wiadra z urządzeniem do wyciskania nadmiaru wody. Zresztą rewolucyjnej technologii wymyślonej w latach 50. przez Joy Mangano poświęcono nawet film z Robertem De Niro i Jennifer Lawrence, za który ta ostatnia została nagrodzona Złotym Globem. Człowiek nie byłby jednak sobą, gdyby nie szukał kolejnych udoskonaleń – tak dostaliśmy mop obrotowy, a następnie mop parowy.

Mop parowy – jak to działa?

Mop parowy składa się z trzech podstawowych elementów – pojemnika na wodę, pompki i grzałki. Ta ostatnia podgrzewa wodę znajdująca się w zbiorniku do temperatury wrzenia, a powstałą w ten sposób gorącą parę wodną urządzenie wystrzeliwuje za pomocą wspomnianej pompki. Urządzenie z wyglądu przypomina odkurzacz pionowy, jednak jest sporo lżejsze i możemy z niego korzystać przy użyciu tylko jednej ręki. W zależności od zamontowanej końcówki mop parowy pozwoli nam wyczyścić nie tylko podłogi, ale również dywany i okna. Mop parowy najczęściej zasilany jest poprzez podłączenie go kablem do źródła zasilania – na rynku dostępne są też wersje bezprzewodowe, dla wszystkich, którzy nie chcą być ograniczeni długością kabla. Przewagą mopa parowego nad innymi wynalazkami służącymi do sprzątania jest to, że usuwanie brudu w tym wypadku następuje bez użycia detergentów, które mogą powodować reakcje alergiczne. Wiele tych urządzeń ma funkcję regulowania mocy, a jaką strumień pary czyści konkretne powierzchnie.

Mop parowy do paneli – czy to dobre rozwiązanie?

Panele podłogowe cechuje swoista delikatność – mogą nam one służyć przez wiele lat, ale musimy odpowiednio je konserwować. Dlatego też, jeśli chcemy używać mopa parowego, to upewnijmy się, że nasze panele są laminowane, co zabezpiecza je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Jeśli nasze panele salonowe nie są wodoodporne, to korzystanie z mopa parowego przy każdej okazji może się dla nich źle skończyć. Tego typu drewno lepiej czyścić na sucho lub używając tradycyjnego mopa (mamy wtedy większą kontrolę nad ilością wody, której używamy – jej ewentualny nadmiar możemy wycisnąć z powrotem do wiadra). Przed skorzystaniem z mopa parowego, warto odkurzyć lub pozamiatać powierzchnię, którą zamierzamy następnie umyć. Panele winylowe możemy czyścić mopem parowym bez obaw – ten rodzaj podłogi jest trwały i wodoodporny, a tym samym niewrażliwy na destruktywne działanie mopa, które ma miejsce np. w przypadku mycia nim paneli nielaminowanych lub podłóg drewnianych.

Na co zwrócić uwagę kupując mop parowy?

Jak każde urządzenie elektryczne, tak i mop parowy ma kilka określonych parametrów, które rozróżniają poszczególne modele. Jak wybrać ten najlepszy, na co zwrócić uwagę? Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji i tego, do czego mop będzie nam służył i jak często planujemy go używać. Wybierając rodzaj głowicy, miejmy na uwadze to, by była ona obrotowa i szeroka – dzięki temu za jednym razem umyjemy większy kawałek podłogi i dotrzemy do trudnodostępnych zakamarków. Ciśnienie i moc – te dwa parametry wpływają na jakość i szybkość pracy.

Wspomnieliśmy o mopach zasilanych poprzez kabel, jak i urządzeniach bezprzewodowych – jeśli zdecydujemy się na wybór tego pierwszego, to zastanówmy się, jaka długość kabla będzie dla nas wystarczająca. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na zakup, jest waga. Jest ona istotna zwłaszcza, gdy za pomocą mopa parowego będziemy chcieli być okna lub ściany, a więc zajdzie konieczność podnoszenia urządzenia w powietrze. Ponadto zwróćmy uwagę na pojemność zbiornika na wodę – większy wpłynie na wagę urządzenia, ale pozwoli nam na dłuższą pracę. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze opcje dodatkowe (jak funkcja regulacji strumienia pary), które mogą ułatwić nam sprzątanie. Mając na uwadze wszystko, co napisaliśmy w powyższym artykule, z pewnością uda Ci się kupić odpowiedni mop parowy do swoich potrzeb. Mamy nadzieję, że czytaliście uważnie!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena