Rynek meblarski oferuje ogromny wybór różnorodnych modeli- od małych, ascetycznych biurek po rozległe meble gabinetowe. Wybierając model dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę naszej pracy.
Jeżeli pracujemy głównie przy komputerze, biurko nie musi być szczególnie duże, jednak powinno mieć odpowiednio wyprofilowaną przednią krawędź, która pozwoli wsunąć się jak najgłębiej oraz wygodnie oprzeć nadgarstki. Kiedyś bardzo popularne były biurka komputerowe z wysuwanymi półkami na klawiaturę, jednak według ostatnich badań nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ mniej męczymy się, jeśli korzystamy z klawiatury położonej na blacie. Wysuwane szuflada może natomiast sprawdzić się, jeżeli w swoje pracy korzystamy z klawiatury tylko sporadycznie. Wtedy takie rozwiązanie pomoże w zaoszczędzeniu cennej przestrzeni na biurku.
Bardzo ważne dla utrzymania zdrowej i wygodnej pozycji jest właściwe ustawienie monitora. Najlepiej, żeby był usytuowany dokładnie na wysokości wzroku, w czym może pomóc zamocowanie na blacie niewielkiej nadstawki. Nie należy jest stawiać z boku, tylko najlepiej dokładnie pośrodku biurka, tak, abyśmy nie musieli przez cały czas pracy niepotrzebnie skręcać szyi. Choć biurko do pracy przy komputerze nie musi być duże, powinno być jednak dość głębokie, dzięki czemu monitor będzie mógł znaleźć się w odpowiedniej oddaleniu od oczu. Odległość między monitorem a przednią krawędzią biurka nie powinna być mniejsza niż 60 cm.
Zupełnie inaczej powinno wyglądać biurko osób, które pracują głównie z papierowymi dokumentami. Powierzchnia blatu powinna być na tyle duża, żeby można było rozłożyć na nim jednocześnie kilka kompletów akt przy jednoczesnym dostępie do niezbędnych artykułów biurowych. W wygodnym korzystaniu z większej ilości dokumentów pomocne będą szafki, zarówno znajdujące się pod biurkiem, jak i nad nim. W ofercie sklepów meblowym można często spotkać biurka z nadstawkami, pozwalającymi na umieszczenie pod ręką niezbędnych w pracy kompendiów wiedzy oraz dokumentów pomocniczych. Alternatywą może być zawieszenie nad biurkiem kilku półek. Aby uzyskać dodatkową przestrzeń do pracy można też powiększyć biurko o specjalną dostawkę, lub dwa sąsiadujące biurka połączyć dedykowanym łącznikiem. Zamiast gotowego biurka z wbudowanymi szafkami, można też wybrać prosty model i uzupełnić go biurowymi kontenerkami na kółkach, które mogą być wsunięte pod biurko lub wysunięte i postawione obok.
Obecnie coraz popularniejsze stają się biurka z regulowanym kątem pochylenia blatu. Uchylny blat redukuje konieczność ciągłego schylania głowy i, jeśli tylko nasza praca na to pozwala, warto zainteresować się takim rozwiązaniem. Oferowane są również biurka do pracy w pozycji stojącej, które sprawdzą się w punktach obsługi klienta, recepcjach oraz wszelkiego typu stanowiskach pracy na których do biurka podchodzimy tylko sporadycznie i korzystamy nich krótko.
Przed zakupem biurka warto dokładnie poznać ofertę i wybrać biurko, które będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom. Dotyczy to w równej mierze biurek w miejscu pracy, jak i tych, z których korzystamy w domu.