Nie sposób wyobrazić sobie sypialni bez pięknego i wygodnego łóżka. Jego wybór jest sprawą bardzo indywidualna, jednak i tutaj istnieje szereg zasad, którymi należy się kierować.

Data dodania: 2017-02-25

Wyświetleń: 800

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać najlepsze łóżko do sypialni?

Wygodne łózko dla jednej osoby powinno mieć szerokość minimum 80 cm, a dla dwojga 140 cm. W sprzedaży można spotkać także łóżka węższe, jednak, jeżeli tylko mamy odpowiednie warunki lokalowe, lepiej zdecydować się na szersze, na którym lepiej wypoczniemy. Zazwyczaj produkowane są w standardowych rozmiarach materacy, choć można również pokusić się o zamówienie łóżka na wymiar. Niestety, taka decyzja niesie za sobą konieczność zmówienie również niestandardowego materaca, co zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami.

W pierwszej kolejności należy wybrać materiał z którego łóżko jest wykonane- w ofercie sklepów można znaleźć łóżka z ramą drewnianą, z płyty meblowej, metalową oraz łóżka tapicerowane. Najczęściej wybierane są te wykonane z drewna, ponieważ są estetyczne i trwałe, nieco tańszą alternatywą mogą być te wykonane z płyty. Łóżka tapicerowane, obite tkaniną lub skórą, to nieco większy wydatek, jednak one również mają swoich zwolenników.

            Wybierając łóżko warto zwrócić uwagę na zagłówek, który będzie przydatny jeśli lubimy siedzieć w łóżku czytając lub oglądając telewizję. W niektórych modelach łóżek zagłówek trzeba kupić oddzielnie, dlatego warto dopytać w sklepie o szczegóły. Najbardziej komfortowe są zagłówki tapicerowane, jednak nawet twarde zagłówki sprawią, że korzystanie z łózka będzie bardziej komfortowe. Jeżeli często lubimy zmieniać aranżację sypialnie, lepszym wyborem będzie łózko, którego zagłówek można dowolnie zmienić. Pozwoli nam to na prostą zmianę charakteru wnętrze.

            Choć oglądając łóżko zwracamy uwagę głównie na jego ramę, elementami decydującymi o jego wygodzie są: stelaż i materac. Najzdrowsze dla naszych kręgosłupów są stelaże z elastycznych drewnianych listewek. Im mniejsze odstępy między nimi, tym stelaż będzie wygodniejszy, niektóre mają także możliwość ustawienia poziomu twardości. W sprzedaży można spotkać proste stelaże oraz takie z regulowaną pozycją zagłówka i podnóżka. Te ostatnie są bardzo komfortowe, jednak nie nadają się do materaców sprężynowych.

            Materac jest zazwyczaj ostatnim elementem, który wybieramy. Najistotniejsze jest to, żeby zapewniał odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego dobieramy go do wzrostu i wagi ciała. Im cięższy użytkownik, tym materac powinien być twardszy, filigranowym osobom poleca się natomiast materace miękkie. Równie ważna jest pozycja, jaką przyjmujemy w czasie snu. Jeżeli śpimy głównie na boku, materac powinien być bardziej elastyczny niż w przypadku pozycji na wznak, kiedy ciężar rozkłada się równomiernie. Osoby, borykające się ze schorzeniami kręgosłupa, powinny przed zakupem materaca zasięgnąć rady ortopedy. Współczesne materace wykonane są z różnych materiałów o bardzo zróżnicowanych właściwościach. Możemy wybierać pomiędzy materacami kieszeniowymi, piankowymi czy lateksowymi. Do podwójnego łóżka najlepszy będzie materac kieszeniowy, który dzięki oddzieleniu poszczególnych sprężyn nie przenosi drgań, a tym samym nie daje odczuć ruchów drugiej osoby. Dla alergików najlepsze natomiast będą materace lateksowe, zapewniające cyrkulację powietrza. Najtańszym i również komfortowym rozwiązaniem są materace piankowe, najczęściej wybierane przez klientów sklepów meblowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena