Nawyk systematycznego czytania książek powinien być wpajany dzieciom od najmłodszych lat. Od dawna naukowcy i pedagodzy przekonują, że czytanie książek przez dzieci oraz młodzież jest dla nich nie tylko przyjemne, ale również niezwykle pożyteczne. Dlaczego więc książki są tak wartościowe dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży? Sprawdźmy.

Data dodania: 2017-01-03

Wyświetleń: 1559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wartościowe książki dla dzieci i młodzieży

Przyjemne z pożytecznym


O atutach czytania książek można by z pewnością napisać niejedną rozprawę. Pomimo tego, że praktycznie wszyscy potrafimy czytać, to nie zawsze korzystamy z tego w pełni. A szkoda. Czytanie książek poszerza słownictwo, rozwija wyobraźnię, uczy myślenia oraz poprawnego wysławiania się, pobudza kreatywność oraz zwiększa możliwości naszej pamięci. Czytanie książek u dzieci oraz młodzieży ma przede wszystkim duży wpływ na ich rozwój psychiczny, intelektualny oraz społeczny. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie przygody z czytaniem u dziecka zanim to jeszcze samo zacznie czytać, a nawet zanim w ogóle zacznie artykułować pierwsze słowa.


Bajki i baśnie terapeutyczne


Regularne czytanie książek przez dzieci i młodzież może być dla nich doskonałą terapią oraz wsparciem w pokonywaniu codziennych problemów. Praktycznie każde dziecko lubi baśnie i opowiadania mające szczęśliwe zakończenie. Tego rodzaju literatura to fantastyczna terapia dla najmłodszych, upiększająca wewnętrzny świat dziecka, stymulująca wyobraźnię, kształtująca podstawowe emocje takie, jak np. wrażliwość, optymizm, radość czy też empatia, a także ucząca młody umysł wyrażania swoich uczuć. Dziecko obcujące z baśniami poznaje podstawowe wartości moralne oraz najlepsze wzorce postępowania, a także uczy się rozróżniać dobro od zła.


Dla dzieci do 4. do 9. roku życia najlepszą terapią są wszelkiego rodzaju bajki. Poprzez ich czytanie dziecko minimalizuje swoje problemy emocjonalne oraz rozwija swoje podstawowe cechy osobowościowe. Bajki to uniwersalna metoda na nauczenie dziecka, jak radzić sobie z konkretnym problemem oraz w jaki sposób myśleć pozytywnie w obliczu trudnych sytuacji. Pozwalają mu w przystępny sposób zrozumieć otaczający go świat oraz mechanizmy nim rządzące, a także uczą samoakceptacji oraz przygotowują do stawienia czoła nowym zdarzeniom.


Nisza książkowa


Młodzież to już bardziej wymagająca grupa czytelnicza, która ma zdecydowanie większe wymagania, jeśli chodzi o fabułę oraz użyty język literacki. Nastolatki mają przede wszystkim silniejszą potrzebę odczuwania mocniejszych doznań. Niestety w dzisiejszej rzeczywistości wydawniczej trudno jest znaleźć coś naprawdę wartościowego do czytania dla młodzieży. Dopiero od niedawna niezapełniona dotąd nisza książkowa pomiędzy literaturą dziecięcą a tą przeznaczoną dla osób dorosłych zaczyna się energicznie rozwijać. Jednak nadal brak w niej widocznego rozgraniczenia pomiędzy literaturą młodzieżową a literaturą dla dorosłych. Najbardziej sugestywny przykład to seria książek o Harrym Potterze, którą czytają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena