Nie ma to, jak odpoczynek na grill'u w ogrodzie ze znajomymi, gdzie możemy zapomnieć, chociaż na chwilę o swoich problemach. Swój wolny czas możemy spędzać na łonie natury, ale na pewno nie po ciemku.

Data dodania: 2016-09-01

Wyświetleń: 770

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrać oświetlenie do swojego ogrodu?

Podczas rozmów musimy widzieć swoich towarzyszy, a gdy smażymy karkówkę musimy uważać by się nie przypaliła. Pomożemy wam dobrać odpowiednie oświetlenie w ogrodzie, które spełnią wasze oczekiwania.

Pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać to, jaki efekt chcemy uzyskać ? Czy światło w ogrodzie ma być jednego koloru barwy białej i pełnić jedynie funkcję podświetlenia pomocnego do codziennych rozmów pod parasolem? Czy może zależy nam na oświetleniu dekoracyjnym, dzięki któremu za pomocą pilota będziemy mogli manipulować różnymi kolorami i programami świecenia w różnych miejscach w ogrodzie, a zarazem korzystać z praktycznego światła do pogawędek z przyjaciółmi.

Jeśli wybór padł na opcję pierwszą musimy rozejrzeć się za lampami (energooszczędnymi) emitującymi taką wiązkę światła, która wystarczy nam do utrzymania widocznego miejsca, w którym odpoczywamy.
Jakie lampy dobrać?
1. Pierwszym praktycznym sposobem jest ustawienie kilku podłużnych lamp LED gdzieś nieopodal roślinności lub dekoracji, wokół której się relaksujemy. Te praktyczne rozwiązanie pozwala na komfortowe wytchnienie, ponieważ lampy wypuszczają światło poprzez mleczne klosze, które zapobiegają podrażnieniu oczu przez nadmierne światło-dzięki temu nie będziemy siedzieli z nieprzyjemnym zmrużeniem oczu przez całą imprezę.

2. Drugi, równie dobry pomysł, to ustawienie reflektorów LED na końcu trawnika lub w miejscu, gdzie nie potkniemy się i nie narazimy na ewentualne kontuzje przez te źródła światła. Ważne jest staranne ustawienie oświetlenia w taki sposób, aby, tak jak w pierwszym przykładzie, nie przeszkadzało rozmówcą i nie podrażniały rogówek oczu. Najlepiej reflektory zwrócić w stronę roślinności lub dekoracji ogrodowych pod kątem prostym i pod kątem około 45 stopni względem Ziemii tak, aby promienie światła z łatwością rozchodziły się po liściach i odbijały je w postaci łagodnych strumieni świetlnych.

3. Trzeci sposób to ustawienie w odpowiedniej odległości od siebie lamp solarnych, które za dnia ładują swoje akumulatory za pomocą paneli słonecznych, by o zmroku zacząć świecić. Dobrej jakości lampki ogrodowe mają od 200 do 450 lumenów. Rozstawienie tego oświetlenia w odległości około 3 - 3,5 metra od siebie będzie optymalne.

A co jeśli wybraliśmy opcję numer 2 i prócz zwykłego, tradycyjnego oświetlenia chcemy wprawić nasz ogród w imprezowy wystrój.
Tu z pomocą przychodzą taśmy RGB-oczywiście o klasie szczelności IP65 - wraz z odpowiednimi podłużnymi obudowami wraz z kloszem i specjalistycznymi kontrolerami, dzięki którym będziemy mogli sterować jasnością, kolorami lub programami automatycznego świecenia. Rozwiązanie te na pewno kierowane jest także do osób, które planują nie raz urządzić huczną domówkę czy rodzinną imprezę. Oświetlenie te powinno się rozstawić podobnie jak w pierwszym pomyśle z opcji numer 1.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena