0 głosów

Wszystkie świeżutkie mamy oraz te, które właśnie spodziewają się dziecka z pewnością zastanawiają się nad tym jak wyposażyć pokoik maleństwa, aby był przede wszystkim wyjątkowy, śliczny, komfortowy oraz naprawdę funkcjonalny. Takie zakupy to nie lada wyzwanie, dlatego każdy zakup warto przemyśleć kilka razy, a zakupowe szaleństwo warto pozostawić na później.

Img

Zaplanuj swoje zakupy.


 

Przy tak dużych zakupach warto zrobić listę. Wskazane jest wypisać wszystkie rzeczy, bez których pokój dla dziecka nie mógłby istnieć. Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

 • rozplanowanie pokoju
 • nastrój – oświetlenie,
 • kolorystyka,
 • meble,
 • dodatki,
 • zabawki, akcesoria.

Pokoik dziecka warto zaplanować tak, aby był on odpowiedni także wtedy, kiedy maluch podrośnie.

Kolorystyka ścian powinna być w miarę stonowana, warto wybrać kolory wesołe jednak nie zbyt jaskrawe. Dobrym pomysłem będzie dodatnie efektownego motywu np.: postaci z bajki.

Można zagospodarować każdy kącik pod innym kontem.


 

Pierwsza część pokoju niemowlaka.


 

Jeden z nich będzie częścią sypialnianą, w której oświetlanie powinno być stonowane, ciepłe wspomagające wypoczynek dziecka. Wygodne łóżeczko, które będzie rosło razem z dzieckiem – to najważniejsza inwestycja i dlatego na tym nie warto oszczędzać. Obok łóżka można postawić wygodny fotel, który będzie pomocny przy usypianiu maleństwa – tak, aby maluch odczuwał obecność rodziców, będzie także doskonale wspomagał czytanie bajek na dobranoc.


 

Druga część pokoju niemowlaka.


 

Druga część powinna być zagospodarowana na zabawę. Świetnym pomysłem jest zakup interaktywnego, miłego w dotyku dywanika, który będzie także służył do zabawy gdy maleństwo podrośnie. Ściana w strefie zabawy może zostać pomalowana farbą tablicową, każdy maluch będzie z niej bardzo zadowolony! Dzięki temu każdych maluch będzie mógł rozwijać swoją kreatywność. Na rynku istnieje spora gama kolorystyczna, dlatego taka ściana może idealnie współgrać z całością.

Nie warto też kupować olbrzymiej ilości zabawek – z każdym dniem zacznie ich przybywać dzięki odwiedzającym nowo narodzone maleństwo gościom.


 

Trzecia część pokoju niemowlaka.


 

Trzecią, ostatnią częścią pokoiku, która powinna być zlokalizowana blisko części sypialnianej powinno być miejsce do przewijania maleństwa. Może on przypominać szafeczkę składającą się z 2-3 dużych szuflad, na górze szafeczki powinien znajdować się dobrze zainstalowany przewijak.
Z boku takiej szafeczki powinno znajdować się miejsce na najpotrzebniejsze kremy, pieluszki czy zasypki. Taka szafeczka powinna być na odpowiedniej wysokości, tak aby przewijanie maleństwa nie sprawiało większego trudu.


 

Najbardziej potrzebne akcesoria dla niemowlaka, które powinny znajdować się w pokoju niemowlaka:

 • wszelkiego rodzaju blokady i zabezpieczania np.: na gniazdka
 • bujaczek
 • karuzela nad łóżeczkiem
 • ozdoby, dodatki zrobione z różnych materiałów, struktur
 • zabawki sensoryczne
 • pościel, kocyk dla dziecka – np. kocyk z pluszakiem zabawką 2w1


 

O czym warto pamiętać?

Pokój dziecka musi być wygodny także dla rodziców, bo przecież on także będą spędzać w nim większość swojego czasu. 

Licencja: Creative Commons