Będąc właścicielami czworonogów czerpiemy przyjemność z głaskania naszych pupili. Jeżeli jednak Twój pies lub kot ma wrażliwą skórę, w złej kondycji głaskanie nie stanowi przyjemności ani dla nas ani tym bardziej dla zwierzęcia. Jak się objawia suchość skóry u psów i kotów? Co może być jej przyczyną i jak temu zaradzić?

Data dodania: 2015-11-23

Wyświetleń: 2172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sucha skóra u psów i kotów

Będąc właścicielami czworonogów jesteśmy dumni z ich wyglądu i czerpiemy przyjemność z głaskania naszych pupili po pięknej, miękkiej, lśniącej sierści. Jeżeli jednak Twój pies lub kot ma wrażliwą skórę, w złej kondycji głaskanie nie stanowi przyjemności ani dla nas ani tym bardziej dla zwierzęcia. 

Drapanie, lizanie, gryzienie… i znowu lizanie, gryzienie, drapanie – ten kołowrotek może świadczyć o tym, że Twoje zwierzę ma delikatną i dodatkowo podrażnioną skórę.

Niektóre psy, podobnie jak ludzie mają bardziej wrażliwą skórę niż inne. Częstym wskaźnikiem tego typu skóry jest swędzenie i stan zapalny powiązany wielokrotnie z plackowy lub całościowym łysieniem. Powodem tego mogą być między innymi czynniki środowiskowe ( zanieczyszczenie, środki chemiczne ) i alergie pokarmowe.

Pierwszą czynnością w przypadku podrażnienia skóry u psów i kotów jest sprawdzenie i wykluczenie obecności pasożytów. Pchły, wszy, kleszcze i dodatkowo świerzb mogą być przyczyną problemów skórnych zwłaszcza u psów ze skórą wrażliwą.

W przypadku alergii pokarmowych trzeba ustalić – najlepiej drogą eliminacji -  na co pies lub kot jest uczulony. Jest to metoda czasochłonna. Bardzo często nasze psy i koty nie tolerują zbóż, które wchodzą w skład większości karm dla zwierząt. Psie i kocie układy pokarmowe nie są dostosowane do trawienia węglowodanów i błonnika zawartych w ziarnach. Jako typowi mięsożercy są przystosowani do trawienia białka zwierzęcego, które powinno być głównym składnikiem psiej i kociej diety.

Inną przyczyną podrażnień i chorób skóry może być uczulenie lub/i podrażnienie przez substancje chemiczne stosowane w gospodarstwie domowym do czyszczenia, prania itp., itd. oraz używanie do pielęgnacji zwierząt kosmetyków z chemicznymi składnikami. Do kąpieli psów i kotów o wrażliwym typie skóry zaleca się stosowanie kosmetyków nawilżających o delikatnym działaniu opartych na naturalnych składnikach.

Jeżeli wszystkie powyższe przyczyny w konsultacji z lekarzem weterynarii zostały wykluczone a Twoje zwierzę nadal cierpi na problemy skórne, należy przeprowadzić badania i wykluczyć choroby wewnętrzne.

Jedną z powszechniejszych chorób powodujących zmiany skórne u z zwierząt jest niedoczynność tarczycy. Tarczyca jest odpowiedzialna za regulację przemiany materii u psów i kotów. Objawami niedoczynności tarczycy są między innymi: suchość skóry, wypadanie sierści – szczególnie u nasady ogona, częste, nawracające bakteryjne zakażenia skóry. Niedoczynność tarczycy można zdiagnozować badaniem krwi i leczyć dawkami hormonów.

Przyczyn dolegliwości skórnych u psów i kotów ze skórą wrażliwą może być wiele. Zawsze należy się starać odpowiedzieć na pytanie co i dlaczego może uczulać, prowadzić do zmian chorobowych i starać się to eliminować.

Podawanie leków objawowych i sterydów, jeżeli nie wyeliminujemy szkodliwego czynnika, prowadzi tylko do maskowania objawów i chwilowej poprawy. Stosowane na dłuższą metę uszkadzają narządy wewnętrzne, zwłaszcza wątrobę i nerki.

W myśl powszechnej zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć – dbajmy o prawidłową dietę naszych czworonożnych przyjaciół, zgodną z ich naturą i używajmy do pielęgnacji nieszkodliwych kosmetyków. W naszym otoczeniu znajduje się wystarczająco dużo szkodliwych substancji, które nie są obojętne dla zdrowia zwierząt - nie dokładajmy im dodatkowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena