Wyjeżdżasz na wakacje lub do pracy za granicę? Dowiedz się jak wyjechać do Szkocji i cieszyć się bezstresowym życiem.

Data dodania: 2008-05-19

Wyświetleń: 6232

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeżeli zdecydujesz się na tymczasowy lub stały wyjazd do Szkocji w celach zarobkowych, czy też w celu podjęcia studiów, warto byś wiedział jak znaleźć właściwe lokum oraz załatwić podstawowe formalności.

Znalezienie lokum może być sprawą łatwą, jednak zależną od Twoich działań, które podejmiesz by dobrze przygotować się do pobytu w tym państwie. I tak – możesz wynająć pokój od osoby prywatnej, wynająć mieszkanie, dom od prywatnego właściciela – landlorda – lub też wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji, których jest tam wiele.

Jeśli zdecydujesz się już na wynajem pamiętaj, by po pierwsze podpisać kontrakt z osobą, u której chcesz zamieszkać, czy to z prywatnym właścicielem domu, mieszkania (landlordem), czy osobą, która wynajmie Tobie pokój. W kontrakcie powinny widnieć dane personalne osoby, która wynajmie Tobie lokal oraz Twoje dane, jak również adres i cena, którą wniesiesz w formie depozytu. Jeśli chodzi o depozyt, to jest to kwota w wysokości miesięcznej opłaty za wynajem, która jest zwracana na koniec okresu najmu. Po drugie, ważne jest, byś z osobą wynajmującą ustalił termin, w jakim będziesz uiszczał opłatę za wynajem. Po trzecie zwróć uwagę na to, czy w kontrakcie jest zawarty okres wypowiedzenia. Na końcu należy ustalić ramy czasowe wynajmu – od którego dnia, miesiąca, roku, do którego.

W momencie, kiedy podejmiesz decyzję o wynajęciu mieszkania za pośrednictwem agencji mieszkaniowej, poddany zostaniesz kilku czynnościom, które kolejno polegają między innymi na tym, byś uzyskał list od pracodawcy, w którym powinien znaleźć się termin rozpoczęcia zatrudnienia, miejsce Twojej pracy, również pieczątka firmy, w której się zatrudnisz. Następnie potrzebny będzie Tobie kontrakt od pracodawcy, który potwierdzi to, że rzeczywiście jesteś zatrudniony. Po wtóre, będziesz zobowiązany wnieść depozyt w wysokości 6 – miesięcznej opłaty za wynajem. Również powinieneś uiścić opłatę za tak zwany credit check, w wysokości pomiędzy 20 a 200 funtami. Procedura oczekiwania na mieszkanie trwa około tygodnia.

Wartościową informacją dla Ciebie po przyjeździe do Szkocji będzie również znajomość czynności urzędowych, które powinieneś wykonać. Formalności, które są Twoim obowiązkiem to wystąpienie o numer ubezpieczenia podatkowego NIN – National Insurance Number, który jest odpowiednikiem polskiego NIPu, a który przyznaje taki urząd, jak Department of Work and Pension. Następnie należy zarejestrować się w urzędzie pracy – Home Office, w przypadku, gdy będziesz zatrudniony dłużej niż miesiąc. W tym miejscu wymagane jest wypełnienie formularza WRS – Work Registration Scheme. Kolejnym krokiem jest założenie konta w banku. W Szkocji najsłynniejszymi bankami są Loyds, Halifax, Airdrie Savings Bank. Każdy z nich różni się oferowanymi usługami. Wybór należy do Ciebie. Istotna również jest rejestracja u lekarza General Practitioner, odpowiednika polskiego lekarza rodzinnego. Musisz przewidzieć każdą ewentualność w razie gdyby wystąpiły problemy zdrowotne. Toteż rejestracja u lekarza jest niezbędna. Poza tym stanowi to obowiązek każdego obywatela.

Wiadomo, że o wiele łatwiej jest zaklimatyzować się i pokonać trudności osobom, które mają już utarte ścieżki przez rodzinę czy znajomych. Ale wcale to nie znaczy, że osoba niemająca takich utartych dróg sobie nie poradzi. Zatem szerokiej drogi i niech formalności nie stanowią dla Ciebie przeszkody w znalezieniu się w tym pięknym kraju.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena