Mój artykuł porusza temat projektowania ogrodów, odpowiadając na pytanie dlaczego warto wykonać projekt ogrodu oraz dlaczego dobrze jest skorzystać z pomocy architekta krajobrazu.

Data dodania: 2008-05-09

Wyświetleń: 5839

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto zaprojektować ogród?
Jednym z najbardziej fascynujących aspektów posiadania ogrodu jest to, że każdy ogród jest inny i jest odbiciem osobowości jego właściciela, tak samo jak wystrój domu. Jednak każdy projekt ogrodu opiera się na tych samych podstawowych zasadach, które narzucają zarówno wygląd ogrodu jak i jego funkcje. Wiele osób ma wrodzone wyczucie tych zasad ale są i tacy którzy muszą ciężko pracować, popełnić wiele błędów i w końcu wszystkiego się nauczyć. Aby więc nie tracić czasu i wkrótce stać się właścicielem wymarzonego ogrodu warto poznać kilka dobrych zasad projektowania ogrodów lub zlecić projektowanie ogrodów specjaliście. Architekt krajobrazu dzięki odpowiedniemu wykształceniu i doświadczeniu wykona projekt ogrodu zgodny z twoimi indywidualnymi potrzebami oraz wymaganiami twojej rodziny. Ogród może mieć charakter praktyczny, funkcjonalny, estetyczny, atrakcyjny wizualnie. Architekt krajobrazu, jeśli będzie taka potrzeba znajdzie również złoty środek aby sprawnie w jednym miejscu połączyć obie funkcje. Sposób zestawienia różnorodnych elementów wywrze istotny wpływ na efekt końcowy.

Architekt krajobrazu pomoże nam dostosować projekt ogrodu do naturalnego usytuowania miejsca przeznaczonego na nasz azyl. Rozważy wiele czynników uwzględniając w szczególności typ gleby, topografie terenu, warunki hydrologiczne, nasłonecznienie, położenie działki względem istniejących obiektów. Te okoliczności wpłyną na zaprojektowanie elementów ogrodu. Szczególny wpływ na wygląd ogrodu ma dobór odpowiednich roślin. Istnieje wiele takich, którym sprzyja silne nasłonecznienie i sucha gleba oraz takich które preferują ciemne zacienione miejsca. To do architekta krajobrazu należy odpowiedni dobór gatunkowy. Koncepcja ogrodu jest więc ciągłym poszukiwaniem kompromisu między wymarzonym projektem i realiami.

Warto od razu opracować kompleksowy projekt ogrodu, nawet jeśli nie możemy od razu zrealizować go w całości. projekt ogrodu powinien zawierać takie elementy jak ukształtowanie terenu, rozplanowanie ścieżek i układ nawierzchni, dobór gatunkowy roślin, elementy tj.: mala architektura, oświetlenie, nawodnienie. W innym przypadku brak kompletnego jednolitego koncepcji może spowodować, że ogród będzie się składał z przypadkowych niepowiązanych ze sobą funkcjonalnie i estetycznie części.

Na wygląd ogrodu będą miały wpływ barwy, faktura materiałów, pokroje roślin a w ostateczności stworzona przez nie atmosfera. Uczucie ciepła przytulności ożywienia będą wywoływały czerwienie, żółcie, oranże. Barwy niebieskie, biel, fiolet i róż dadzą stonowany chłodny efekt oraz wrażenie głębi. Duży wpływ na ogród ma dobór materiałów. Ścieżki mogą być zbudowanie z czerwonych cegieł, jasnego kamienia bądź drewnianych podkładów kolejowych. Każdy z tych materiałów nadaje naszemu ogrodowi innego charakteru. Projekt ogrodu przedstawiać powinien kształty oraz wzory poszczególnych elementów. Np.: rabaty, trawniki, oczka mogą być geometryczne lub też mieć kształt obły, łukowaty. Najważniejsze jest jednak to aby projekt ogrodu oraz jego elementy były celowe i przemyślane niezależnie czy jest to forma użytkowa czy artystyczna.

Warto wiedzieć w jakim stylu powinien być nasz ogród. Architektura krajobrazu, historia sztuki, czy ogrodów jako pokrewne dziedziny przedstawiają na łamach bogatej literatury kilka wyróżniających się stylów ogrodów. Do naszych ogrodów jesteśmy w stanie przenieść kilka z nich. Najpopularniejszym typem jest ogród formalny. Zazwyczaj projektowany jest on i formowany wg określonych zasad geometrycznych z zachowaniem symetrii. Szczególnie z swoim czasie był popularny w GB i Francji jako część wielkich posiadłości. Dziś ogrody geometryczny powinien pasować do symetrycznej fasady budynku, często już o silnym charakterze nowoczesnym. Rośliny w takim ogrodzie sadzone są symetrycznie w stosunku do wyznaczonej wcześniej osi centralnej ogrodu. Innym typem ogrodu jest ogród naturalistyczny. Linia nasadzeń jest swobodnie prowadzona, rośliny rosną naturalny nieskrępowany sposób. Często typowym elementem ogrodu jest naturalnie ukształtowane oczko wodne, swobodnie biegnące ścieżki z naturalnych materiałów. Ogród naturalistyczny kształtowany jest dziś na wzór angielskich ogrodów krajobrazowych.
Licencja: Creative Commons
4 Ocena