W obecnych czasach wystrój wnętrz naszego domu czy mieszkania odgrywa coraz większą rolę. Precyzyjnie dbamy o każdy szczegół, starając się wykorzystać przestrzeń w sposób jak najbardziej funkcjonalny. Niewątpliwym aspektem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę na samym początku, jest odpowiednie zagospodarowanie podłoża.

Data dodania: 2012-11-09

Wyświetleń: 1241

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku firmy prześcigają się z ofertami, proponując klientom różne rozwiązania. Niekiedy wybierają najprostsze rozwiązanie czyli panele podłogowe bądź deskę, natomiast po czasie okazuje się jednak, że przydałoby się coś jeszcze. Niewątpliwym plusem jest wybór wykładziny dywanowej. Minęły już czasy, gdy wykładzina oceniana była jako skupisko brudu i roztoczy. Obecnie proponuje się rozwiązania nie będące uciążliwością nawet dla alergików. Przy wyborze wykładziny powinniśmy kierować się przede wszystkim jej przeznaczeniem i fukcjonalnością.

Jeżeli ma to być wykładzina przeznaczona do pokoju dziennego, powinniśmy wybierać raczej te z krótkim włosem, nie pochłaniające brudu i wilgoci - taka wykładzina nie będzie stanowiła problemu związanego z nadmiernym sprzątaniem, a w przypadku, gdy się zabrudzi bądź wyleje się na nią jakąś ciecz, wystarczy przetrzeć ją szmatką, aby pochłonąć nadmiar wilgoci.

Decydując się na wykładzinę z długim włosem, musimy mieć świadomość tego, że należy o nią odpowiednio dbać. Istnieją natomiast na rynku wykładziny, które w momecie ugniecenia wracają do swojego naturalnego kształtu - są to wykładziny odporne na ugniatanie. Wykładziny tego typu najlepiej jest ułożyć w pomieszczeniu, w którym zależy nam, by było miękko i ciepło - najlepszym do tego pomieszczeniem jest sypialnia.

Wykładziny możemy podzielić na dwa typy:

- wykładziny polipropylenowe (taka wykładzina występuje w niewielkiej kolorystyce, ma dość niską trwałość, nie jest odporna na uszkodzenia, lepiej się z niej jednak usuwa plamy, gdyż nie pochałania wilgoci. Dużym minusem jest, niestety, jej brak odporności na ścieranie i ugniatanie, natomiast kusi ceną);

- wykładzina poliamidowa (jest to wykładzina bardziej odporna na uszkodzenia, jej konstrukcja jest bardziej odporna na zabrudzenia, stosowana zarówno w domach i mieszkaniach, jak również w instytucjach publicznych, biurach, hotelach. Ma większą gramaturę, bogatą gamę wzorów i kolorów, niestety, cena jest niekiedy wyższa - ale płacimy za jakość). 

Wybierając wykładzinę, powinniśmy mieć zatem na uwadze, na jaki okres ma ona nam posłużyć, czy ma być łatwa do utrzymania w czystości oraz czy ma pełnić funkcję izolatora ciepła.

Wybór odpowiedniej wykładziny zależy od miejsca, w jakim ma być zastosowana, a o to najlepiej zapytać doświadczonego doradcę.  W większości sklepów, zarówno stacjonarnych, jak również interentowych, istnieje możliwość umówienia się z fachowcem, który doradzi nam odpowiednią wykładzinę dywanową.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena