Guajawa, zwana także gruszlą, rośnie dziko w tropikalnych obszarach Ameryki. Czy wiesz, że te egzotyczne, pyszne i bogate w witaminę C owoce możesz pozyskać z rośliny rosnącej w Twoim domu? Teraz Ty, tak jak kiedyś mieszkańcy Karaibów, możesz podziwiać uroki tej rośliny i poczuć przyjemny zapach jej kwiatów...

Data dodania: 2007-12-30

Wyświetleń: 7268

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Guajawa (Psidium guajava)

Guajawa, zwana także gruszlą, rośnie dziko w tropikalnych obszarach Ameryki. W naturze osiąga wysokość od 4 do 8 metrów. Uprawiana w doniczce będzie jednak znacznie mniejsza.

Jej liście są zielone, nieco powyginane. Pozostają na roślinie przez cały rok. Dzięki temu gujawa zawsze będzie znakomitą ozdobą w Twoim pokoju lub salonie.

Kwiaty są białe i wydzielają przyjemny zapach. Wyrastają pojedynczo w pachwinach liści.

Najbardziej jednak roślina ta jest znana dzięki swoim owocom. Owoce są okrągłe lub gruszkowate. Mienią się barwami od jasnozielonej, poprzez żółtą, aż do jasnoczerwonej. Możesz zjadać je świeże na śniadanie, wycisnąć z nich pożywny sok lub uczynić podstawą koktajlu mlecznego. Są wyborne i bardzo zdrowe. Bogate w witaminę C, witaminę A, potas, selen, żelazo i fosfor. Ach... mniam!

Jak wyhodować guajawę?

Jak na tak wspaniały tropikalny okaz, gujawa jest łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania. Jestem pewien, że uprawa tej rośliny sprawi Ci wiele przyjemności.

Nasiona guajawy można samodzielnie pozyskać z owoców. Jeżeli uda Ci się kupić dojrzałe owoce, spróbuj wydłubać z nich nasiona. Myślę jednak, że bardziej prostym i pewnym sposobem na pozyskanie dobrych nasion jest zamówienie ich przez internet. O tutaj, w moim ulubionym sklepie: zamów nasiona guajawy

Na dnie doniczki, w której posadzisz nasiona, umieść warstwę drenażową. Mogą to być kamyczki lub keramzyt. Drenaż zapewni dobry odpływ wody.

Następnie doniczkę wypełnij dobrą ziemią do wysiewu nasion. Nie może być to zwykła ziemia ogrodowa (ma niewłaściwy skład i można z nią przenieść choroby grzybowe). Dlatego koniecznie kup specjalną mieszankę ziemi do wysiewu nasion. Najlepsza będzie mieszanka do wysiewu nasion roślin egzotycznych, zawierająca torf i piasek zmieszane we właściwych proporcjach i wzbogacona o składniki mineralne. Taka ziemia zawiera właściwe proporcje wszystkich składników odżywczych potrzebnych do kiełkowania nasion. Możesz ją zamówić w tym samym sklepie, co nasiona. Zobacz: podłoże do wysiewu nasion

Nasiona do wykiełkowania potrzebują dużo ciepła i wilgoci. W takich warunkach wykiełkują w okresie od 2 do 6 tygodni. Teraz będą potrzebowały dużo słońca, które zapewnisz im na słonecznym parapecie. Gdy młode roślinki osiągną wysokość 10 cm rozsadź je do większych doniczek, wypełnionych już zwykłą ziemią dla 'dorosłych' roślin doniczkowych. Rośliny podlewaj regularnie i obficie. Pamiętaj jednak, że pomiędzy kolejnymi podlewaniami, ziemia powinna lekko przeschnąć.

Mam nadzieję, że uprawa guajawy również i Tobie przyniesie dużo radości i będzie to drzewko, które bardzo polubisz. Mnie nie trzeba przekonywać, że to doskonała roślina do uprawy w domu.

Kto zdradzi mi więcej sekretów,
jak uprawiać rośliny egzotyczne z nasion?


Więcej o uprawie guajawy i innych ciekawych roślin piszę w moim poradniku Kwiaty i Ogrody. A jeżeli Twoją pasją steje się uprawa 'od pestki' egzotycznych roślin dających pyszne owoce, koniecznie sięgnij po książkę Evy Ronnblom. Pani Ewa Podpowie Ci jak uprawiać te niesamowite rośliny, którymi zadziwisz niejednego gościa Twojego domu! Podczas lektury jej książki dowiesz się jak wyhodować z nasion lub pestek i uprawiać nie tylko guajawy, ale także kilkadziesiąt innych ciekawych roślin egzotycznych dających pyszne owoce. Eva lubi sama eksperymentować i wyhodowała każdą z roślin opisanych w tej książce. Teraz zdradza Ci swoje sekrety: zdobądź tą wyjątkową książkę

Mam nadzieję, że teraz również i Ty będzisz podążać śladami Pani Ewy. Tak jak zrobiłem to ja :-)

Licencja: Creative Commons
1 Ocena