Kuchnia i meble kuchenne to jedna całość. Meble muszą być wykonane i zaprojektowane w odpowiedni sposób. Ale co z gniazdkami, przyłączem wody lub gazu? Czy można to przewidzieć i zaplanować na etapie produkcji mebli? 

Przy projektowaniu i aranżacji pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię, należy przewidzieć wiele rzeczy. Bez szczegółowego planowania nie uzyskamy wymarzonego efektu, a przy okazji narazimy się na dodatkowe koszty, stratę czasu i niepotrzebne nerwy.

Etapy prawidłowego planowania :

1) Wybieramy sprzęty do naszej kuchni ( odzaj i wymiar kuchenki, zmywarkę, zlew, okap itd...)

2) Projektujemy kuchnie - zaczynamy od logicznego i strategicznego rozmieszczenia sprzetów kuchennych, następnie dostawiamy szafki i elementy konstrukcyjne.

3) Wiedząc, gdzie chcemy umieścić sprzęty, na każdej ścianie projektujemy odpowiednie przyłącza. 

Pamiętajmy, że najtrudniej przenosi się przyłącza wody, odpływ i gaz. Elektrykę znacznie łatwej umiejscowić w innym miejscu na ścianie. W trakcie wybierania miejsca na sprzęty, koniecznie uwzględnijmy położenie okapu - rura od okapu, jeśli jest podłączana do szachtów wentylacyjnych - nie może być zbyt długa (okap nie będzie pracował z dobrymi parametrami, jeśli rura będzie zbyt długa, wiąże się to z wysokimi oporami rury).

Bardzo ważną rzeczą jest również sprawdzenie wymogów sprzętowych odnośnie podłączenia. W szczególności płyty indukcyjne zazwyczaj mają duże zapotrzebowanie na moc i nie wystarcza im zwykłe gniazdko. 

Po tym wszytskim pozostaje tylko wyznaczenie miejsca na gniazda nad blatem - tak zwane gniazda użytkowe. Jeśli planujemy standardową wysokość szafek dolnych, czyli ok. 85 cm do góry blatu, odpowiednia wysokość do śrdoka gniazdka to 100 cm od podłogi.

 

Powodzenia :)

Licencja: Creative Commons