Pierwsza grupa klejów do parkietu to kleje dyspersyjne, ekologiczne, ale zawierające wodę. Ich zaletą jest przystępna cena, ale ze względu na ograniczone zastosowanie (małe elementy, gatunki mało wrażliwe na wilgoć) są coraz rzadziej stosowane przez fachowców.
Kolejna grupa to kleje na bazie rozpuszczalników, kleje syntetyczne, kauczukowe. Kleje te są co prawda bezpieczniejsze dla drewna od dyspersyjnych, ale ze względu na dużą zawartość szkodliwych substancji lotnych i ograniczone zastosowanie do elementów o małych gabarytach także są coraz rzadziej stosowane.
Najpopularniejsza obecnie grupa klejów to kleje poliuretanowe lub poliuretanowo-epoksydowe. Szczególnie popularne wśród fachowców są kleje poliuretanowe dwuskładnikowe. Kleje tego typu oferują bardzo dużą uniwersalność, można je stosować do każdego gatunku i formatu drewna, są w przystępnej cenie. Stosowanie tego typu klejów wymaga jednak dość dużej wprawy i doświadczenia od osoby układającej. Po zmieszaniu ze sobą obydwóch składników mamy ograniczony czas, w którym musimy wykorzystać klej, zazwyczaj jest to od 45 do 120 minut. W przypadku pracy tego typu klejami należy też uważać, aby nie pobrudzić rąk i ubrania, ponieważ zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia. Szczególną uwagę należy też zwrócić podczas pracy z podłogą fabrycznie lakierowaną czy też olejowaną. Ubrudzenia z kleju mogą być niemożliwe do usunięcia. Omawiając kleje dwuskładnikowe należy wspomnieć o jeszcze jednym problemie, występującym głównie w naszych, polskich warunkach. Większość wylewek jest zbyt słaba do montażu podłogi drewnianej, zastosowanie bardzo mocnego i stosunkowo mało elastycznego kleju na bardzo słabym podkładzie może, ze względu na naprężenia spowodowane pracą drzewa, powodować uszkodzenia wylewki i odspojenie parkietu. W związku z powyższym kleje te można polecić tylko dla fachowców.
Kleje poliuretanowe występują też jako kleje jednoskładnikowe. W przeciwieństwie do klejów dwuskładnikowych utwardzają się nie pod wpływem działania utwardzacza, a pod wpływem wilgoci zawartej w otoczeniu. Kleje te zazwyczaj są dużo bardziej elastyczne od klejów dwuskładnikowych. Zdarza się, że są zbyt elastyczne, co może być odczuwalne po położeniu podłogi. Mają też dłuższy czas schnięcia, niestety cena tego typu klejów jest znacząco wyższa od klejów dwuskładnikowych.
W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują nowoczesne kleje do parkietu, takie jak kleje hybrydowe, ms polimery, silanowe. Kleje te można stosować do każdego gatunku i formatu drewna. Są bardziej elastyczne od klejów dwuskładnikowych. Zazwyczaj oferują bardzo dobrą przyczepność do podkładów różnego rodzaju, niektórzy producenci zezwalają na stosowanie bez użycia gruntu. Dodatkową zaletą tego typu kleju jest łatwość usunięcia zabrudzeń z kleju już po utwardzeniu. Ceny klejów tego typu na dzień dzisiejszy są jeszcze wysokie, ale systematycznie spadają i wszystko wskazuje, że w najbliższej przyszłości będą najczęściej stosowanym typem klejów do parkietu.