Wielokrotnie przy urządzaniu wnętrza domu lub mieszkania kładziemy duży nacisk na odpowiedni dobór kolorów zapominając, że to nie gwarantuje jeszcze harmonijnego i stylowego wystroju mieszkania.

Data dodania: 2012-04-23

Wyświetleń: 1797

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bardzo istotne są także inne elementy, jak faktury, wzory materiałów jakich używamy do aranżacji pomieszczeń itp. Liczą się detale, jak np. układ słojów na meblach drewnianych, różnorodność materiałów, a także forma i styl mebli oraz akcesoriów.

Lato

Kolorem przewodnim tej pory roku jest błękit, a letnia kolorystyka utrzymana jest w delikatnej i świeżej tonacji. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju tkaniny to doskonale nadają się do wystroju wnętrza w kolorystyce letniej przede wszystkim zwiewne jedwabie, satyna, perkal, welur lub cienki len. Stonowane barwy lata prezentują się najlepiej na gładkich tkaninach.

Na wykładziny podłogowe najlepiej wybrać gatunki o subtelnej fakturze. Podłogi i parkiety oraz nawierzchnie kamienne powinny być lekko matowe, aby miękko odbijały subtelne świetlne refleksy.

Ściany we wnętrzach zaaranżowanych wg letniej gamy kolorystycznej powinny być dekorowane z umiarem, co dotyczy zwłaszcza wszelkich wzorów. Na ściany najlepiej nadają się w tym przypadku tapety i tkaniny o delikatnej fakturze, możemy je pomalować na gładko matową farba, lub polakierować z matowym, jedwabistym wykończeniem. Drobne desenie typu prążki, kratka, desenie w kwiaty, lub wąskie ozdobne listwy naścienne podkreślają letni charakter wnętrza Jeżeli we wnętrzu zamierzamy użyć dużych wzorów, to aby koncepcja nie została zburzona, musimy pamiętać o utrzymaniu ich w subtelnych odcieniach barw z letniej palety kolorów.

Drewno doskonale nadaje się do letnich aranżacji, ponieważ jest ciepłym materiałem wykończeniowym. We wnętrzach urządzonych w kolorach lata powinno być jasnożółte, białe, lekko oliwkowe, typowe dla kolorystyki tej pory roku. Odcienie tego materiału pochodzące z innej palety kolorów możemy przystosować do palety letniej pokrywając drewniane powierzchnie białymi lub lekko szarymi transparentnymi farbami, bejcami. Do letniej gamy barw nadają się też gatunki drzewa czerwonobrązowego jak np. drewno tekowe lub bejcowany na czerwono mahoń.

Najpiękniejsze „letnie” metale to te o lekko błyszczącej powierzchni. We wnętrzach letnich dobrze wyglądają metale we wszystkich możliwych tonacjach - chrom, aluminium, srebro czy np. lekko zaśniedziały, ciemny odcień miedzi ładnie komponuje się z kolorami leniej palety.

Na nawierzchnie z kamienia doskonale nadają się marmury i granity o zimnych odcieniach z delikatnym żyłkowaniem. Harmonizujące z letnim wystrojem odcienie żółci i szarości znajdują się w wapieniu muszlowym, trawertynie i marmurze jurajskim.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena