Stojąc przed decyzją, jak zaplanować łazienkę o niewiekich rozmiarach w domu jednorodzinnym, niekoniecznie jesteśmy zdani na tradycyjne rozwiązania. Zarówno żywe kolory, jak i czerń, mogą się idealnie sprawdzić.

Data dodania: 2012-03-12

Wyświetleń: 1927

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Projekt małej łazienki w domu jednorodzinnym, będącej zazwyczaj tą drugą, dostępną dla gości, stanowi często wyzwanie, w którym konieczne jest pogodzenie małej przestrzeni z funkcjonalnością w efektownym opakowaniu.

Funkcjonalność – liczy się każdy centymetr

Przeważnie powierzchnia małej łazienki nie przekracza 3m2. Tak mała powierzchnia wymusza przemyślenie każdego detalu z dokładnością do centymetra. Właściwy układ sprzętów, prysznica i ew. szafek pozwoli w wygodny sposób korzystać z łazienki. Musimy wziąć pod uwagę strefy funkcjonalne przed każdym ze sprzętów (np. toaleta czy też umywalka), przewidzieć miejsce na ręcznik, wieszak, lustro.

Lustro, chrom, światło – optyczne powiększenie wnętrza.

Bardzo ważne jest, aby nasza łazienka mimo swoich niewielkich rozmiarów nie sprawiała wrażenia ciasnej, przytłaczającej. Chcąc maksymalnie powiększyć optycznie wnętrze, powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem maksymalnie dużych luster, glazurowanych mozajek oraz chromu. Wszystko to plus odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że nasza łazienka jest większa niż w rzeczywistości. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie podświetlanych wnęk, które dają efekt wieloplanowości pomieszczenia, powiększając je optycznie.

Kolor – można odważnie, choć należy uważać

Niekoniecznie tak małe pomieszczenia muszą być nudne kolorystycznie. Możemy zaproponować jednolitą barwę wnętrza, np. czerń, musimy jednak pamiętać, aby dobrana kolorystyka wsparta była przez odpowiednie oświetlenie i rozwiązania wnętrza. W czarnej łazience konieczne jest zastosowanie odbijających powierzchni, jak na przykład mozaika, dobrze komponują się także chromowane elementy.

Możliwe jest również rozwiązanie łazienki w żywych kolorach. Należy jednak pamiętać, aby nie były one dominujące we wnętrzu, lecz aby stanowiły akcent na bardziej stonowanym tle. Odważny kolor może działać stymulująco, w nadmiarze jednak może męczyć i sprawić, że wnętrze nie będzie odbierane jako przyjazne.

Diabeł tkwi w szczegółach - zadbaj o właściwego wykonawcę

Chcąc w pełni cieszyć się wyremontowanym wnętrzem, koniecze jest zadbanie o właściwe wykonanie każdego detalu. Szczególnie w tak mały pomieszczeniu detale połączeń, ew. mijanie się fug,  generalnie jakość wykonania jest niezmiernie istotna. Finalnie otrzymujemy wnętrze, które staje się w pewnym stopniu wizytówką naszego domu i stanowi o charakterze jego mieszkańców.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena