0 głosów

W każdym mieszkaniu potrzebna jest szafa w przedpokoju, która jednocześnie pomieści zimowe kurtki oraz buty. Jak ją zaprojektować, aby spełniała nasze oczekiwania?

Po pierwsze chciałam wyjaśnić różnicę pomiędzy „szafą” a „szafą”. Często mamy do czynienia z tak zwanymi szafami wnękowymi. Zabudowa polega na tym, że wnękę najczęściej tapetuje się lub maluje, w środek wstawia kilka półek i drążków. Wnękę oblistwowuje się  i wstawia kawałek szyny. Mamy wrażenie jakby drzwi od szafy, mówiąc prosto : jeżdżą nam po podłodze.  To rozwiązanie jest kompletnie nie praktyczne. Środek szafy ciągle się brudzi , a umycie ściany to nie lada wyzwanie. Wygląda to brzydko, nie estetycznie i do tego wykonanie najczęściej jest słabe.

Innym, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szafa pełna. Taka szafa ma podłogę na eleganckim cokole, pełne boki, sufit i plecy. Mamy komfort sprzątania w takiej szafie, ponieważ wystarczy zwykła wilgotna szmatka i nie drogi środek do czyszczenia powierzchni laminowanych. Przy montażu takiej szafy w mieszkaniu nie musimy sprzątać, ponieważ żaden element nie jest na stałe montowany do ścian, więc unikamy wiercenia. W każdej chwili możemy szafę wysunąć z wnęki i rozłożyć na elementy.  Szafa ma stabilną i pełną konstrukcje, jest solidna i na pewno będzie służyła na lata.

Szafa robiona na wymiar z drzwiami przesuwnymi  musi mieć głębokość od 65 do 70 cm. Taka głębokość pozwoli bez problemu wieszać ubrania na standardowych drążkach. Musimy przewidzieć miejsce na długie ubrania ( miejsce pod drążkiem od 130 – 160 cm) oraz dużo półek na buty. Półki na buty niskie, takie jak : trampki czy pantofle powinny mieć ok. 20 cm wysokości. Na wysokie kozaki potrzebujemy ok. 40 cm. W szafie przyda się również szuflada, na rękawiczki i przybory do pielęgnacji obuwia. W szafie możemy zaprojektować również wysuwane kosze, wysuwane półki, pantograf, wieszaki na klucze.

Zarówno meble kuchenne jak i szafy wnękowe, aby spełniały nasze oczekiwania muszą być odpowiednio przemyślane i zaprojektowane.

Licencja: Creative Commons