Jak donoszą statystyki Polacy są najbardziej zestresowanym społeczeństwem na świecie. Stres stał się obecnie nieodzownym elementem naszego życia. Ciągle brakuje nam na wszystko czasu, narastająca konkurencja, mobbing...słowem STRES na każdym kroku.  Jak go pokonać?

Data dodania: 2011-08-01

Wyświetleń: 1795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy z nas wielokrotnie doświadczył jego negatywnych objawów, jak np.: zmęczenie, nerwowość, kłopoty z zaśnięciem i koncentracją, rozdrażnienie, bóle głowy a nawet niepokój. Częstokroć próbujemy zwalczyć te objawywakacyjny relaks przy pomocy tabletek, alkoholu i innych tak zwanych „szybkich metod”. Takie działania przynoszą jednak krótkotrwałą ulgę, a ich pomoc jest tylko pozorna. Lekceważenie stresu jest bardzo niebezpieczne. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie z tego sprawy. Częstokroć ignorujemy sygnały jakie wysyła nasz organizm przeciążony stresem, mając nadzieje, że kiedyś przejdzie to samo. Jednak tak nadzieja jest złudna. Zazwyczaj z czasem jest coraz gorzej. Przewlekły stres prowadzi do bardzo wielu, poważnych chorób, nie tylko fizycznych lecz również psychicznych. Stres powoduje m.in.: przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi i wiele innych fizjologicznych i biochemicznych zmian, które na dłuższą metę są dla nas bardzo niekorzystne. Ponadto stres wpływa również na zmianę naszego oddechu, który pod jego wpływem staje się szybszy i spłacony, co z kolei prowadzi w efekcie do niedotlenienia. Jednakże przewlekły stres najbardziej upośledza nasze funkcje psychiczne. Pod jego wpływem mamy problemy z pamięcią, wysłowieniem się, koncentracją i logicznym myśleniem a także pojawiają się problemy z emocjami oraz popędem seksualnym.

Nadmierny stres może zatruć nasze życie, życie naszych bliskich i wszystkich wokół nas. Jednak nie musi tak być. Istnieje wiele sposobów i metod walki ze stresem oraz uwalniania się od jego skutków. Możemy oddać się w ręce specjalistów i walczyć ze stresem przy pomocy np.: refleksologii, akupresury, hipnozy czy też aromaterapii lub też zażywając stosowne leki. Jednakże nie każdego z nas stać na pomoc profesjonalistów. Możemy również walczyć ze stresem sami. Wybór należy do nas!

Idealną metodą walki ze stresem jest wakacyjny wyjazd. W gruncie rzeczy jest objęte jaki kierunek obierzemy, czy będzie to wyjazd nad morze, czy też wyjazd w góry lub też do jakiegoś miasta- nie ma to najmniejszego znaczenia. Musisz jedynie dobrze czuć się w danym miejscu. Jeśli zatem nie przepadasz za za górami nie wybieraj się tam na urlop, nawet jeśli statystycznie jest to najlepsze miejsce na relaks. Działając wbrew własnym upodobaniom nie będziesz w stanie się zrelaksować i odprężyć.

Gdy już wybierzesz odpowiednie dla siebie miejsce zastosuj się do dwóch podstawowych zasad. Po pierwsze nastaw się pozytywnie do wyjazdu, myśl w kategoriach, że te wakacje będą wakacjami Twoich marzeń. Nic nie ma bowiem większej siły pokonania stresu jak pozytywne myślenie. Po drugie zaplanuj wszystko i przygotuj się do wyjazdu . To z kolei pozwoli Ci uniknąć stresujących sytuacji i cieszyć się pełnią letniego wypoczynku. Najlepiej jest również wyłączyć telefon i w żadnym wypadku nie należy zabierać ze sobą laptopa. Taka przerwa od Internetu i mediów świetnie nam zrobi. Urlop ma przecież służyć relaksacji i zabawie.

Letnie wyjazdy pozwalają nam oderwać się od codzienności i problemów, czyli w gruncie rzeczy od wszystkich stresujących sytuacji. Zmiana otoczenia doskonale wpływa na naszą psychikę i układ nerwowy. Pozwalają nam one nabrać dystansu i świeżego spojrzenia na wiele kwestii. Z dala od wszelkich spraw i obowiązków możemy się wreszcie w pełni odstresować i wyluzować. Wszystko podczas urlopu jest dozwolone. Wielu z nas właśnie podczas wakacji robi rzeczy na które nigdy by się nie odważyli w codziennym życiu. I oto właśnie chodzi.

Po powrocie z wypoczynku poczujemy przypływ energii, sił i co najważniejsze będziemy odporniejsi na sytuacje stresowe. Wyjazdy wakacyjne nie muszą wcale trwać bardzo długo. Nie jesteśmy również od razu zobligowani wybierać się na Kubę czy do innych egzotycznych krajów aby zwalczyć stres. Mogą to równie dobrze być tygodniowe wyjazdy do sąsiedniego kraju a nawet weekendowe wypady np. na Mazury. Wszystko zależy od tego ile środków zamierzamy na nie przeznaczyć i jak długim urlopem akurat dysponujemy. Najważniejsze jest tylko to aby zmienić otoczenie i zapomnieć o codzienności.

Wybór należy do Ciebie jaką formę walki ze stresem podejmiesz. Najważniejsze jest tylko to abyś podjął jakiekolwiek działania i nie dał się zniszczyć stresowi!!

Licencja: Creative Commons